Arkeoloji

Amerikada 13.000 Yıllık İnsan Kalıntıları Keşfedildi

İnsanlar Amerika’ya İlk Kez Nasıl Geldi?

Amerika ile Asya arasındaki buzsuz bir koridor yaklaşık 12.500 yıl önce açıldı ve insanlar Bering kara köprüsünden geçerek Birleşik Devletler ve güneyin ötesine yerleşebildiler . Tarih kitapları yıllarca Amerika’ya yerleşen ilk insanların Clovis Kültürü* gibi kültürlerden geldiği bilgisini verdi.

*( Clovis kültürü tarih öncesi bir Paleo-Kızılderililer kültürüdür, ismi 1920 ve 1930lu yıllarda Clovis, New Mexico yakınlarındaki Blackwater Locality No. 1’da bulunan Pleistocene fauna ile bağlantılı olan taş aletlerden gelmektedir. Clovis kültürü yaklaşık olarak günümüzden 11.500-11.000 yıl öncesinde ortaya çıkmıştır.)

Meksika, Tulúm yakınlarındaki Chan Hol mağarasında bulunan genç erkek iskeletlerinde yapılan araştırmalara göre Amerika’nın en azından bir kısmı o zamandan önce insanlar tarafından zaten işgal edilmişti. PLOS ONE dergisinde yayınlanan bir makaleye göre mağarada bulunup genç adam lakabı takılan kalıntı 13,000 yıl öncesine aitti.

Bu bölgeye nasıl geldiği zamanlama ve Meksika’nın Bering kara yolundan 4000 mil uzakta olması nedeniyle büyük bir gizem olarak kaldı.

Pasifik kıyı şeridindeki ” Kelp Karayolu ” boyunca tekneyle yapılan seyahat senaryoları kesinlikle ciddiye alınmalıdır ancak, Avrupa’dan Grönland buz kıyısında veya Antarktika boyunca tekne ile alternatif göç yolları da oldukça spekülatif olmasına rağmen mümkündür ve Tekne ile seyahat senaryosu eğer doğruysa, muhtemel kamp alanları şimdi Holosen’de deniz seviyesinin yükselmesi nedeniyle su altındadır

Heidelberg Üniversitesi Geosciences Enstitüsü baş yazarı Wolfgang Stinnesbeck

Maya dilinde “küçük delik” anlamına gelen Chan Hol, şu anda su altında kalmış durumda ve ilk olarak 2004 yılında dalgıç Kim Davidsson tarafından keşfedilmiştir.

İLGİLİ : Konut Projesinde Anglo-Sakson Bulguları

O zamandan beri Meksika’da mağarada dalmak isteyenler için popüler bir yer haline gelmiştir.Bilim insanları bu mağaralara ilgi duydu ve keşif dalışları 2006 yılında başladı.

Aynı yıl Meksika, Saltillo’daki Desert Museum’un yazarlarından Arturo Gonzalez ve ekibi Chan Hol’un Genç Adam’ının kalıntılarını keşfetti.  Cancún tatil kentinin 80 mil güneyinde, Tulúm  yakınlarındaki sualtı mağaralarında farklı insan kalıntıları buldu.

González, Stinnesbeck ve arkadaşları, pelvik kemik içerisinde büyümüş olan dikit üzerinde bulunan kemiklerin uranyum, karbon ve oksijen izotoplarını analiz ederek Chan Hol mağarasında bulunan Genç Adam’ın yaşını buldular.

Bilim insanları, ortaya çıkan 13.000 yıllık yaşın, Tulúm çevresindeki mağaralarda bulunan Naia adında bir genç kadın ile Eve of Naharon adında 25 – 30 yaşlarında bir kadınla aynı olduğunu düşünüyorlar.

Gonzalez kafataslarının şekli itibari ile Eve of Naharon ve diğerlerinin Güneydoğu Asya’dakilere daha benzer olduklarını ve grup halinde Endonezya’dan gelmiş olabileceklerini iddia etti.

Genç Adam

Chan Hol’de bulunan Genç Adam’ın yaşadığı süre boyunca bölgenin deniz seviyesi şuan olduğundan çok daha düşüktü. Sonuç olarak araştırmacılar Genç Adam’ın yaşadığı zamanda mağara sisteminin en az 100 feet aşağıda kuru ve erişilebilir olacağını düşünüyorlar.

Stinnesbeck, “Sonuç olarak, tüm alan bugünkü seviyeden oldukça kurak olmalı, orman tarafından yapılan bir kapsama yerine, kuru savanalar olmalı ve yüzey suları olmamalı.” dedi.

Mağara sistemi bu süre zarfında serin bir barınak ve muhtemel su kaynakları vaad ediyordu. Zemin seviyesinde tatlı su sıkıntısı yaşanmış olsa bile bölgenin erken dönem insan yerleşimi için olası bir seçim olduğu tahmin ediliyor.

Yakın zamanda, Stinnesbeck ve ekibi mağaralarda bulunan bazı bireylere ait olan dişlerde bulunan izotopları analiz ettiler. Bölgede bulunan fosil hayvanlar için benzer izotopik işaretlere de baktılar. İlginç bir şekilde, insan dişlerinin izotop bileşiminin, Yucatan Yarımadası’nın iç kısmındaki yaban hayatı için daha iyi bir eşleşme olduğu kanıtlandı.

Stinnesback, diğer yerleşim yerleri ve Tulúm’daki mağaralar arasındaki uzun mesafeli yolculuklara bakıldığında tarih öncesi bireylerin yüksek hareket kabiliyetine sahip olduklarını belirtti.

Belki de bölgede yaşamıyorlardı, sadece mağaraları ritüelleri için veya mezarlık olarak kullanıyorlardı diye ekledi.Erken kültüre ait aletler ve diğer eşyalar mağaralarda veya mağara çevresinde bulunmamıştır.

Bunların bu bölgede bulunmaması da mağaraların kamp alanı, pişirme alanı veya sığınma evleri gibi günlük olarak kullanıldığı teorisini güçlendirir.

Bununla birlikte, taş eserler Şili’de Monte Verde olarak adlandırılan en az 18.500 yıl öncesine ait bir yerde bulunmuştur. Diğer Clovis öncesi yerleşimlerden arkeolojik kanıtlar Texas’ta Buttermilk Creek, Florida’daki Page-Ladson ve Oregon’daki Paisley Cave’de bulunmuştur.

Bu yılın başlarında yayınlanan tartışmalı bir bildiride güney California’da 130.000 yıl öncesine ait arkeolojik bir alan bildirildi. Şimdilik Stinnesbeck ve ekibi Tulúm yakınlarındaki sualtı mağaralarını araştırmaya devam ediyor.

Ne düşünüyorsunuz?

Heyecanlanmış
0
Mutlu
0
Aşık
0
İlginç
0
Komik
0
Tarihli Sanat Editoryal Servisi - İletişim : [email protected]

Yorumlar kapalı.

İlgili içerikler

KATEGORİ:Arkeoloji