Özel Dosya

Bu Tablolardan Sonra Uyuyabilecek misiniz?

Şimdiye kadar hep sanat tarihinin güzel, ince zevkli, sofistike eserlerinden ve sanatçılarından bahsettik.

Peki hiç sıradışı ya da ürpertici şeyler yok mu?
Bu yazıda sizlere anlatacağım üç eser de birbirinden rahatsız edici. Uyarıldınız.

 

Bill Stoneham – The Hands Resist Him (1972)

Dünyanın en lanetli 100 parçası arasına giren bu tablo kaba çevirisiyle “Eller Direnir” ya da “Direnen Eller” olarak anlaşılabilir. Tablonun internet üzerinde ünlenmesinin sebebi ise diğer adının artık “The Ebay Haunted Painting” olarak anılması. Bunun sebebi resim ilk olarak 1970’lerin başında California’daki Feingarten Galerisi’nde gösterildi.

Galeride tek kişilik bir Stoneham sergisi, Los Angeles Times’daki sanat eleştirmeni tarafından gözden geçirildi. Gösteri sırasında, resim aktör John Marley tarafından satın alındı, Godfather Jack Woltz rolüyle ün kazanan Marley’nin ölümünden bir süre sonra, resim yaşlı bir çift tarafından eski bir bira fabrikasında bulundu (orijinal eBay listelerinde belirtildiği gibi).

Resim 2002 yılında eBay’de açık artırmaya sunuldu. Satıcının ilanda belirttiğine göre tablo lanetliydi. Tablodaki karakterlerin hareket ettiği hatta tablodan çıktıkları, sesler duyulduğu, eser kompozisyonunun solunda kalan oyuncak bebeğin küçük erkek çocuğu tehdit ettiği bile iddia edildi.

Açık artırmanın haberi çok hızlı şekilde yayıldı ve herkes olaydan haberdar oldu. Eser, 30.000’den fazla görüntülendi ve sadece tabloyu incelemek için sayfayı açanların bazıları hasta hissettiğini, hoş olmayan deneyimler yaşadıklarını belirtti. Açık artırma sonunda 30 teklif aldı ve 1,025.00 dolara satıldı.

Grand Rapids, Michigan’daki alıcı, sonunda Bill Stoneham ile temasa geçti ve ebay’deki açık artırmasının olağandışı hikayesini ve onu satın alımını anlattı. Resimdeki görüntülerin tüm hikayeleri ve garip yorumlarıyla oldukça şaşırdığını bildirdi. Sanatçıya göre, eBay satıcıları tarafından oyuncağın çocuğu tehdit etmek için kullandığı bir silah olarak kabul edilen nesne aslında kuru bir pil ve bir kablo demetinden başka bir şey değildi.

Stoneham aynı zamanda tabloyla ilk görenlerden sanat eleştirmeni ve galeri sahibinin, tablo ile temasa geçtikten bir yıl sonra öldüğünü doğruluyor. The Hand Resist Him tuval üzerine yağlı boya olarak yapılmıştır.

Panelli bir kapının önünde 5 veya 6 yaşlarındaki erkek çocuğun -ki sanatçı onun kendisi olduğunu onayladı- yanında gerçek boyutlu bir oyuncak bebeğin durduğu görülüyor. Kapının arkasında duran silüet eller ise fantezi dünyasını, sanatçının yorumuna göre de yaşayabileceği alternatif hayatları ve gerçekte sahip olamadığı fırsatları, tasvir ediyor.

Kapı ise çocuğun gerçek ile hayal arasındaki çizgisini oluşturuyor. Üzgün görünümlü oyuncak bebek ise ona kapıdan geçtiğinde çocuğa eşlik edecek olan rehberi temsil ediyor.

Théodore Géricault – İşkence edilen kurbanların kafa çalışmaları (1818)

Géricault, 19. yüzyılın ilk yarısında devrim sonrası Fransa’nın Romantik hareketinin bir sanatçısıydı. Romantizm, Aydınlanma Çağı’nın ve Neo-Klasik sanatın rasyonel, bilimsel ve aristokratik siyasi görüşlerine ters düşüyordu. Sanatçının bir seri halinde oluşturduğu “Anatomik Çalışmalar” her ne kadar etik durumu tartışılsa da bir estetik deneyim olarak güçlü bir vurgu yapmıştı.

Gericault’un arzusu, izleyiciye bir tanıdıklık ve şok faktörü hissi vermek olsa da, bu serinin kompozisyonları dikkatle planlanmıştır. Sahne kırpılmış ve konunun yerleştirilmesi dikkatle bükülmüş vücut parçaları üzerinde odaklamak üzere düşünülmüş, gölgelemenin yaptığı vurgu özellikle ışıkla zıt tutulmuştur.

Bu zıt tutma kompozisyona verdiği derinliğin yanı sıra Gericault, işkence kurbanlarının çalışma başkanlarının (aşağıda) bize bildirdiği gibi, ölülerin vücut kısımlarını kullanarak bunları hayattan boyayacaktı. Gericault’un çalışmaları, devrim sonrası Paris’te kötümserliği ve hayatın ıssızlığını ele geçiriyor.

Will Rafuse – Jack the Bartender (2000)

Modigliani, Gauguin ve Balthus’tan etkilenen ve eserlerini dikkate alan çeken Will, çoğunlukla yağlıboya çalışır ve parlak renkleri ve boyadığı konuların hafifçe canlandırılmış bükülmesiyle bilinir.

Art Nouveau akımından olduğu düşünülen eser aslında bir serinin parçasıdır. Rafuse, özellikle barmen ve aşçıdan oluşan bir seri hazırlamıştır. Aşçılar elinde şarap şişeleriyle marine ettikleri yemeği sergilerken ya da tadarken, barmenler ise kokteyl hazırlarken, garsonlar servis yapacakmış gibi duruyorlardır.

Tablonun asıl olayı ise seyirciye dimdik bakan figürün alışılagelmiş biçimlerden uzak olması ve kullanılan canlı renklerin insanda “neşe” uyandırması gerekirsen baş döndürücek kadar enteresan kullanılışı.

Figürün gülümsemesindeki ürkütücülüğe nazaran gözlerinde bir dinginlik görülmekte. İçten içe acı çektiğini yorumlayabilir miyiz? Barmenin seyirciye olan yakınlığı da vücudunun orantısızlığından kaynaklıdır. Tabloyu eBay’de 190$ gibi bir meblağ karşılığında satın alabilirsiniz, tam da şu an.

Tabii söylentilere göre tablo insanlarda mide bulantısından baş ağrısına, baş dönmesinden ağlama isteğine kadar birçok garip duruma sebebiyet verdiğini gözardı edebilirseniz.

Kaynakça olarak kullanabileceğiniz linkler:

  • https://the-line-up.com/the-hands-resist-him
  • http://www.allfamousartists.com/will-rafuse-biography-paintings.php – jack
  • https://www.stonehamstudios.com/#!haunted/c17s7
  • http://www.bbc.co.uk/derby/unexplained/2002/haunted_painting/ebay_haunted_painting_01.shtml
  • https://www.dailydot.com/irl/hands-resist-him-haunted-ebay-painting/
  • https://silverandexact.com/2011/06/03/anatomical-pieces-theodore-gericault-1818/-anatomical
  • https://www.theartstory.org/artist/gericault-theodore/artworks/
  • http://www.visual-arts-cork.com/famous-artists/gericault-theodore.htm
  • https://www.mentalfloss.com/article/31477/13-disturbing-pieces-art-history

Ne düşünüyorsunuz?

Heyecanlanmış
3
Mutlu
1
Aşık
1
İlginç
3
Komik
1
Ankara Üniversitesi, Sanat Tarihi mezunu. Rönesans'a ve bilime olan düşkünlüğüm ile yazıyorum. Zevkle okumanız, sanatı sevmeniz dileğiyle. İletişim: [email protected]

Yorumlar kapalı.

İlgili içerikler

KATEGORİ:Özel Dosya