ListelerSanatçılar

Dünyanın En Pahalı Tabloları

en-pahali-tablolar

Sanat tarihinde en çok ilgiyi hiç kuşkusuz resimler çekiyor. Herhangi bir resmi inceleyen izleyici o resmin içine gizlenmiş olan sırrı merak ediyor, öğrenmek istiyor.

İnsanoğlu yüzyıllardır bir ifade etme biçimi olarak da resmi kullanıyor. Tabii bazı resimler hem ressamları hem de değerleriyle dünyanın en önde gelen eserleri halini aldı.

Yazının başından söylemekte fayda var, bu liste sıralı bir liste değil. Listede yer almayan ve değerleri milyon dolarları bulan birçok eser çeşitli müzelerde koruma altında bulunuyor.

10 – Gustav Klimt – “Portrait of Adele Bloch-Bauer I”

Gustav Klimt tarafından yapılan “Portrait of AdeleBloch-Bauer I” adlı eser, 2006 yılında New York’ta 135 milyon dolara Ronald S. Lauder’a satıldı.

1907 yılında tamamlanan tablo ressamın arkadaşı olan Ferdinand Bloch’un eşi Adele Bloch-Bauer‘in bir portresi. Klimt bu tabloda gerçek altınlar kullanıyor.

Portrait of Adele Bloch-Bauer I “Avusturya’nın Mona Lisa’sı” olarak hafızalarda yer edinmiştir ve New York’ta Neue Galeri’de sergilenmektedir.

9 – Willem De Kooning, “Woman III” 

Hollanda’nın Rotterdam şehrinde dünyaya gelen Willem De Kooning soyut dışavurumcu bir ressamdı. Sanatçı “Woman III” isimli eserini 1953 yılında tamamladı.

Aynı eser 2006 yılında 137.5 milyon dolara satılarak dünyanın en pahalı tablolarından biri oldu.

8 – Jackson Pollock – “No: 5, 1948”

Amerikalı soyut dışavurumcu ressam Pollock, bu akımın en önemli temsilcilerin biri olmanın yanı sıra 20. yüzyılın da en çok konuşulan sanatçılarından biriydi.

Amerikalı soyut dışavurumcu ressam Pollock, bu akımın en önemli temsilcilerin biri olmanın yanı sıra 20. yüzyılın da en çok konuşulan sanatçılarından biriydi.

Pollock’un tarzı yeniydi, farklıydı. Yere serdiği ya da duvara astığı devasa tuvallerin üzerinde özgürce çalışıyor fırça kullanmadan büyük boyutlardaki tuvallerine boyaları bazen damlatıyor, bazen fırlatıyor bazen de sıçratarak uyguluyordu.

Pollock’un “No: 5, 1948” isimli tablosu satıldığı dönem dünyanın en pahalı resmi ünvanının sahibiydi. Tabloyu 2006 yılında Meksikalı iş adamı David Martinez 140 milyon dolara satın aldı.

7 – Pablo Picasso, Le Rêve 

Picasso bu tabloyu 1932 yılında yapıyor. Tabloda gördüğümüz kişi sanatçının o dönemler metresi olan 22 yaşındaki  Fransız Marie-Thérese Walter.

Kadını uyurken çizmeyi seçmiş Picasso. Bu yüzden eserine Le Reve yani Rüya adını veriyor. Tablo 2013 yılında 155 milyon dolara Steven A. Cohen’e satılıyor.

Bu tablo Steven A. Cohen’nin aldığı ilk eser değil. Dünyanın en önemli koleksiyonerlerinden biri olan Steven A. Cohen’in koleksiyonunda Van Gogh, Manet, Picasso, Warhol gibi dünyaca ünlü bir çok ressamın eserleri bulunuyor.

6 – Pablo Picasso, Women of Algiers (Version O)

Kübizm akımının kurucularından olan Picasso’nun Cezayirli Kadınlar’ı çağdaş sanatın baş yapıtlarından biri olarak kabul ediliyor.

Sanatçı Eugene Delacroix’nın 1834’te yaptığı “Women of Algiers in their Apartment” isimli tablosundan esinlenerek bu tabloyu yapıyor. Picasso’nun en önemli eserlerinden biri olarak gösterilen Cezayirli Kadınlar  2015 yılında 179,3 milyon dolara satıldı.

5 – Mark Rothko, No. 6 (Violet, Green and Red)

“No. 6 Violet, Green and Red” soyut ekspresyonizmin en iyi eserlerinden biri olarak kabul ediliyor.

Sanatçı Mark Rothlo‘nun 1951’de yaptığı eseri Christian Moueix tarafından Rus iş adamı Dimitri Rıbolevlev’e 186 milyon dolar karşılığında satılıyor.

4 – Paul Cezanne – The Card Players

Fransız  post-empresyonist ressam olan Cezanne modern sanatın gelişmesinde büyük rol oynar ve bu nedenle onun adı “Modern sanatın babası” olarak anılır.

Ressamın en çok bilinen tablolarından biri olan “Kağıt Oynayanlar” 2011 yılında Katar Kraliyet Ailesi tarafından 250 milyon dolara satın alınır. Tablo, Paris’deki Musee d’Orsay’da sergilenmektedir.

Sanatçının “Interchange” isimli eseri bir soyut manzara tablosu.

“Interchange” 2015 yılında Chicago’da gerçekleştirilen özel bir açık artırmada 300 milyon dolara satıldı.

1848’te Paris’te doğan ve post-empresyonist resim akımının önemli sanatçılarından sayılan Gauguin, çıktığı Tahiti seyahatinde karşılaştığı 2 Tahitili kızı resmeder.

Bu eser 2015 yılında Katar Emirliği tarafından 300 milyon dolara satın alınır.

1 – Leonarda Da Vinci – Salvador Mundi

Sanat tarihinin belki de adı en çok bilinen ressamı, Rönesans’ın dahisi Leonardo da Vinci. Dünyanın en pahalı tablosunun ressamı da kendisi. Hz. İsa’yı resmettiği tablosu Salvodor Mundi 2017 yılında 450 milyon dolara satıldı.

Da Vinci’nin 1490-1500 yılları arasında yaptığı tablosu Salvador Mundi’nin ilk sahiplerinden biri İngiltere Kralı I. Charles’tı.

1900’lü yıllara kadar ortadan kaybolan tablo daha sonra bir İngiliz sanat koleksiyoncusu tarafından satın alınmış, 1958 yılında ise da Vinci’nin orijinal eseri olmadığı zannedilerek Londra’da bir açık arttırmada sadece 60 dolara satılmıştı.

Tablo, Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dabi’de açılan Louvre Müzesi’nde sergileniyor.

Ne düşünüyorsunuz?

Heyecanlanmış
2
Mutlu
1
Aşık
0
İlginç
0
Komik
0
Kübra Nur Kalkan, Hacettepe Üniversitesi'nde Sanat Tarihi Bölümü okuyor, İletişim : [email protected]

    Yorumlar kapalı.

    İlgili içerikler

    KATEGORİ:Listeler