Sinema

Force Majeure – Ruben Östlund ile Aile Etiği

Force Majeure

Kendisini çocuklarına ve kocasına adamış olan Ebba, işinde başarılı ve ailesine bağlı Tomas, iki güzel çocuk
ve Alp dağlarının muhteşem manzarası. Filmin açılış sahnesinde bu dört kişilik aile mutluluk pozlarıya bizi karşılıyor.


Dışarıdan bakıldığında her şey mükemmel. Force Majeure, ülkemizde gösterime girdiği ismiyle “Turist” 2014 yapımı. Yönetmen Ruben Östlund’un dördüncü filmi.

Force Majeure bir hukuk terimi dilimizde ki karşılığı ise mücbir sebep; iki taraflı antlaşmalarda, tarafların kendileri dışında gelişen olaylara dayanarak tek veya çift taraflı olarak antlaşmayı feshetmeleri anlamına geliyor ki Ruben Östlund da bize tam olarak bunu anlatıyor. Filmin başrolleri; Johannes Bah Khunke, Lisa Loven Kongsli, Clara Wettergren, Vincent Wettergren, Kristofer Hivju ve Fanni Metelius.


Force Majeure, bir komedi filmi olarak tanımlanmış, ama belirtmek gerekir ki Ruben Östlund’un komedi anlayışı alışılmışın biraz dışında.

Ebba ve Tomas çocuklarını alarak beş günlüğüne Alp dağlarına kayak tatiline gelmişlerdir. Amaç, çok yoğun çalışan babanın -ne iş yaptığı belirtilmiyor, muhtemelen beyaz yakalı- çocuklarıyla bol bol vakit geçirmesi. Tomas, çok çalışan -tüm film elinden telefonunu düşürmediğini görüyoruz- ailesi için para kazanan ve çocuklarını seven bir baba figürü. Ebba ise tamamen çocukları ve kocası için yaşayan bir anne, ailesinin mutluluğu onun için kendi mutluluğundan bile önemli.


Görünürdeki bu mükemmel aile tablosu tatili ikinci gününde büyük bir sınavdan geçiyor. Kaldıkları otelde, kontrollü yapay çığ patlamaları yapılır. Ailemiz otelin terasında yemek yerken bu çığ patlamalarından birine tanık olur. İlk başta bu durum seyretmesi harika bir doğa olayıdır. Çığ düşerken bunun güzelliğinden bahseden, fotoğraf ve video çeken otel konuklarını görürüz. Fakat çığ gittikçe yaklaşmaktadır ve hiç kontrol altında gibi görünmemektedir.

Ebba koruma iç güdüsüyle çocuklarına sarılırken, Tomas’ın telefonunu ve eldivenlerini alarak masadan kaçıp gittiğine şahit oluyoruz. Çığ tehlikesi geçtiğinde ise hiç bir şey olmamış gibi masaya döner. İşte ailemiz için kırılma anı budur.

Force Majeure’de öngörülemez olay çığ, sözleşme ise kuşkusuz evlilik sözleşmesidir.

Daha filmin başında tartışacağımız meseleyi önümüze koymuştur Ruben Östlund. Tomas olaydan sonra önce inkar yoluna başvurur, ardındansa olayın üstünü örtmeye çabalar. Ama artık aile içinde ki baba rolü zarar görmüştür.

Tomas’ın tepkisini hayvani bir dürtü, kapitalizmin insanlarda oluşturduğu bireysellik veya yalnızlık duygusu olarak yorumlamak seyirciye kalmış. Bu olaydan sonra Tomas erkeklik pozisyonunu geri kazanmaya çalışırken Ebba da farklı bir sınava tabi tutulmaktadır.

Kendini tamamen ailesine adamış olan bu kadın bir yandan kocasının tepkisini sorgularken, bir yandan da kendisine verilen toplumsal rolleri kabullenmeyip kendi mutluluğunu düşünen Charlotte ile tanışır. Charlotte için öncelik kendi mutluluğudur ve bu Ebba için asla kabul edilemez bir durumdur.


Film görüntü yönetmenliği ve oyuncu yönetimi açısından mükemmel diyebiliriz. Diyaloglar, mizansen, çekim planları özenle çalışılmış.  Alp dağlarının harika manzarası Vivaldi’nin 4 Mevsim’inden Yaz ile büyük tezat oluşturuyor. Bu da filmde ki çatışma durumunu desteklemek için ince düşünülmüş, harika bir fikir.

Bireysel istekler, aile olma kavramı, aile içi roller ve kendini sorgulama. İzleyen herkesin kendine göre bir yorum getirebileceğini düşündüğüm film, fazlasıyla evrensel bir konuya parmak basmakta.

Filmi izlerken gülüp eğlenebilirsiniz, fakat bu mizah arka planda yarattığı huzursuzluk, gerilim ve sorgulama duygusuna engel olamıyor. İnsan ister istemez ya biz olsaydık sorusunu soruyor.

Filmin kimi izleyiciler için fazla uzun ve sıkıcı gelebileceğini tahmin edebiliyorum fakat sabrederseniz sizi muazzam bir final bekliyor bunu da belirtmeden geçmeyeyim.

Herkese iyi seyirler.

Ne düşünüyorsunuz?

Heyecanlanmış
0
Mutlu
0
Aşık
0
İlginç
0
Komik
0
Elif Pınar, Kocaeli Üniversitesi'nde Çevre Mühendisliği okuyor, İletişim : [email protected]

    Yorumlar kapalı.

    İlgili içerikler

    KATEGORİ:Sinema