Arkeoloji

Göbeklitepe Yolu Asfaltlanıyor

Gelecek yılın Dünya Kültür Mirası ( UNESCO) adayı olan Göbeklitepe’nin ulaşım yolunda asfaltlama çalışması başladı.

Urfa şehir merkezine 18 kilometre uzaklıktaki dünyanın bilinen en eski kült merkezi olan tarihi alanda çalışmaları devam ediyor. Urfa Büyükşehir Belediyesi arkeolojik alana ulaşımın sağlandığı yolda asfaltlama çalışmasını başlattı.

Göbekli Tepe

1995 yılında kazıların başlamasıyla birlikte uygarlık tarihi konusundaki görüşleri değiştiren Göbeklitepe, insanlık tarihini baştan yazabilecek bir öneme sahip.

Şanlıurfa Müzesi ve Berlin Arkeoloji Enstitüsü tarafından 1995 yılından beri ortak yürütülen kazıda, boyu 3-6 metre, ağırlığı 40-60 ton arasında değişen hayvanlı figürlerle yontulmuş T biçimli sütunlar ve 12.000 yıllık yapılar ile Göbekli Tepe, tarım devriminden bile öncesine uzanıyor.

Dünyanın en eski anıtsal tapınağı olan ve 6 yıl önce Dünya Mirası Geçici Listesi’ne alınan Göbekli Tepe’de çalışmalar devam ediyor.

Turizm Merkezi Haline Getiriliyor

Günümüzden 12.000 yıl öncesine uzanan tarihiyle Neolitik Döneme ait bir anıtsal tapınak olan Göbeklitepe, proje kapsamında korunacak ve turizm merkezi haline getirilecek. Sağlanan fonlar Göbeklitepe’nin turizm merkezi haline getirilmesi ve turizmin yapılara zarar vermemesi için yapılacak çitler ve yürüyüş yolları için harcanacak.

Ziyaretçilere Kapalı

Göbeklitepe 2016 ‘da 13 Haziran ve 31 Aralık tarihleri arasında çatı örtüsü yapımı için ziyarete kapanmıştı. Çatı koruma projesi verilen tarih aralığında bitirilememiş ve ziyarete kapalı kalmıştı.

2016 yılından bu yana ziyarete kapalı olan anıtsal alan için 2017 Mayıs ayında bir açıklama yapıldı ve 15 Temmuz tarihinde ziyarete açılacağı söylenmişti. Ancak yeni yapılan açıklamaya göre Göbekli Tepe 2017 Ekim ayına kadar ziyarete kapalı olacak.

kaynak: AA

Ne düşünüyorsunuz?

Heyecanlanmış
0
Mutlu
1
Aşık
0
İlginç
0
Komik
0
Tarihli Sanat Editoryal Servisi - İletişim : [email protected]

Yorumlar kapalı.

İlgili içerikler

KATEGORİ:Arkeoloji