Hakkımızda

Tarihli Sanat, 2015 yılında Sanat Tarihi biliminin Türkiye’de bilinirliğini arttırmak amacıyla Sanat Tarihi’nin ilgili olduğu ana başlıklar altında makale, liste ve haberler sunmak için kurulmuş bir websitesidir. Site yazar kadrosu Üniversitelerin Sanat Tarihi bölümü öğrenci ve mezunlarından oluşmaktadır.

Tarihli Sanat web sitesinde oluşturduğumuz içerikler, kendi coğrafyamız da dahil olmak üzere farklı kültürlere ait sanat anlayışını ve gelişimini açıklayan makaleler, Türkiye’den ve dünyadan güncel arkeoloji haberleri, çeviriler ve ülkemizdeki kültür varlıklarını ele alan makalelerden oluşmaktadır. Tarihli Sanat, Sanat Tarihi biliminin konu edindiği her alanda içerik hazırlamaktadır.

Amaçlarımız

 

  • Konuyla ilgili veya ilgisiz ulaşabildiğimiz kadar insana Sanat Tarihi bilimi hakkında bilgi vererek, sanat tarihi’nin bilinirliğini arttırmak ve farkındalık yaratmak,
  • Kültürel Miras’ın korunmasının ve gelecek nesillere aktarılmasının önemini vurgulamak, tahrip edilen eserler hakkında bilgi vermek, ulaşabildiğimiz kadar insana bu konu hakkında duyarlılık kazandırmak,
  • Sanat eseri ve sanat düşüncesinin anlamlandırılmasında konuyla yakından veya uzaktan ilgili herkese yol göstermek,
  • Sanat Tarihi’nin gelişmiş ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de hak ettiği değeri görmesini sağlamak, Sanat Tarihi bölümünden mezun olanların ve bu bölümü okuyan, sonrasında bu işi yapmak isteyen öğrencilerin istihdam edilmesine katkıda bulunmak,
  • Sanat Tarihi konuları ile ilgili bir arşiv oluşturarak isteyen herkesin aradığı bilgiye ulaşmasını sağlamak,
  • Sanat Tarihi biliminin internet ortamındaki açığını kapatmaktır.

 

Sitemiz’in en önemli amacı Sanat Tarihi’nin bilinirliğini arttırmak ve farkındalık yaratmak olduğu için Tarihli Sanat, barındırdığı içeriklerin farklı mecralarda referans gösterilerek kullanılmasına ve yayınlanmasına izin verir.

Referans göstermeniz sitemizdeki arşivin tamamına ulaşılması açısından önemlidir. İçeriğini kullandığınız sayfanın linkini yayına ekleyerek içerikleri sitenizde kullanabilirsiniz.

Sitemizde bulunan tüm içeriklerin en alt kısmında belirtilen kaynaklar, verilen kaynaktan yararlanıldığı veya çeviri yapıldığını göstermektedir. Tarihli Sanat ile ilgili tüm konular için İletişim sayfamızı kullanabilirsiniz.