Sanatçılar

Jean Delville Kimdir? Hayatı ve Sanatı

Jean Delville

Herkese merhaba, bugün sizlere Sembolist sanatçı Jean Delville’den bahsedeceğim. Jean Delville, Roman yazarı Joséphin Péladan’ın öğrencisi ve felsefi sembolizmin ustalarından biri olarak bilinir. Hem ressam hem de yazar olan sanatçı hem kalemini hem de fırçasını kullanırken Péladan oldukça etkilendi.

Jean Delville

Etkilendikleri

Jean Delville sanatının ilk başlarında ezoterik mistisizm ile oldukça ilgilenen sanatçı bu mistik öğretileri topluma öğretmek için oldukça çalışmıştır. Ardından İtalya’ya, Roma’ya giden Belçikalı ressam ardından Paris’e yerleşti ve bu kentte Barbey d’Aurevilly, Villiers de L’İsle Adam ve yazının başında da söylediğim Joséphin Péladan ile de burada tanıştı ve onların öğrencisi oldu.

Yalnız bu sanatçıların ortak bir özelliği vardı o da Gül + Haç sergileri düzenlemeleri. Gül+Haç tarikatı diye bir tarikat olduğu varsayılıyor ve bu sanatçıların da bu gizli tarikata üye oldukları düşünülüyor.

Jean Delville

Doğatanrıcılık

Daha sonraki yıllarda yolları Scribine ile kesişen sanatçı ondan etkilenerek teosofi ile ilgilenmeye başladı. Peki nedir bu Teosofi/Theosophie? Sihir ve büyücülükle yapılmaya çalışan doğatanrıcılık… Bu merakı onu giderek içine çekti ve Jiddu Krishnamurti’nin öğrencisi oldu. Murti, Hindistan asıllı ünlü bir düşünürdü ve yaptığı konuşmalar ile adını duyurmuştu.

”Sanat İçin” Sergisi

Ardından çalışmalarında yoğun bir sembolizm görülmeye başlandı ve 1892 yılından sonra ”Sanat İçin” sergisinin önemli isimlerinden biri oldu. Ayrıca bu sergi için sfenks biçiminde bir amblem tasarladı. 1896 senesinde ise Belçika’da, Arman Point ile Seon gibi Fransız sanatçı ve düşünürlerinde katıldığı idealist bir sanat sergisi kurdu.

Jean Delville

Akademik Kariyeri

1900-1905 yıllarında ise Glasgow Güzel Sanatlar Okulunda öğretmenlik yaptı ve ardından Brüksel Krallık Güzel Sanatlar Akademisinde resim öğretmenliği yaptı. Bu yıllarda soğuk ve nesnel bir anlayışa sahip olan dekoratif kompozisyonlar yapmıştır. Ancak bu kompozisyonlarda değil de resimlerinde ve yaptığı desen çalışmalarında düşüncelerini gerçekleştirmeye çalışmıştır.

Genel Olarak Sanatı

Güzelliğin ve fantastik ögelerin bolca olduğu ve tinsellikten esinlenen eserleri büyücülüğe yakın bir sembolizm sunar bizlere. Bu anlamda en etkileyici eserlerinden biri ‘Şeytan’ın Hazineleri’ adını verdiği eseridir. Burada şeytan, kızıl saçlı bir bale dansçısı olarak resmedilmiştir.

Bu kızıl kadın kendini içine düştüğü dalgaların hareketine bırakmış, çıplak ve baygın bir şekilde sirenlerin üzerinden geçmektedir. Diğer resimlerinde de bu büyülü atmosferi bulmak mümkündür.

Jean Delville

Eserleri genellikle ürperticidir. Sembolizm akımının ”düşü” temel alan unsurlarını sanatçının eserlerinde sıkça görmek mümkündür. ”Ölüm” adını verdiği bir resimde ölümü bir insana benzetmiştir. Ya da öyle sembolize etmiştir diyebiliriz.

Yaptığı bu ruhani eserler gerçeklikten oldukça uzaktı ancak bir yandan da kendi bilinçaltının yansımasıydı. Fantastik ögeler, büyücülük, batılcılık, rüyalar ve ölüm gibi konuları ustalıkla işleyen sembolist sanatçılardan biridir Jean Delville ve onun resimlerine bakmak her zaman düşündürücü ve heyecan verici bir deneyimdir.

Başka alemlerden gelen ve uçuşam ürpertici figürlerinde şeytani bir çok unsura da yer vermekten hiç çekinmez ve insanın şeytani yanına ve bu yana duyduğu hayranlığa bir gönderme yapar belki de…

Sanatçı hakkında fazla da söylenebilecek bir şey aslında. Kısaca özetlemek istedim. Okuduğunuz için teşekkür ederim. Sanatla kalın…

Kaynaklar;

  • Sembolizm Sanat Ansiklopedisi
  • Ders Notlarım

Ne düşünüyorsunuz?

Heyecanlanmış
0
Mutlu
0
Aşık
0
İlginç
0
Komik
0
Celil Sadık, Pamukkale Üniversitesi Sanat Tarihi bölümü mezunu, İletişim : [email protected] , Twitter : @SanatnTarihi

    Yorumlar kapalı.

    İlgili içerikler

    KATEGORİ:Sanatçılar