Leonardo Da Vinci Kimdir? Hayatı ve Eserleri

- Okuma süresi: 5 dk, 30 sn

Leonardo Da Vinci

Çocukluk

15.yüzyıl İtalya’sı Boticelli, Massacio gibi pek çok ressamın evi oldu. Ancak aralarından biri ressamlığın tüm sınırlarını aşarak kendini dünyaya bir dahi olarak tanıtmayı başardı. Müthiş zekası ve yoğun çalışma arzusu ile kendinden önceki ve sonraki pek çok ressam ve bilim adamını gölgede bıraktı. Leonardo Da Vinci.

Leonardo, Ser Piero Da Vinci ile Caterina isimli bir köylünün gayrimeşru çocuğu olarak 15 Nisan 1452 yılında Toskana eyaletinde, Vinci kasabasına bağlı Anchiano köyünde dünyaya geldi.

Babası Floransa’da noterdi. Bu sebeple Leonardo çocukluk ve gençlik yıllarını Floransa’da geçirdi. Çocukluk yıllarından meraklı ve hevesli olan Leonardo aslında hiçbir şeye tam eğilim göstermemiş, her şeyle biraz ilgilenmiş ve hevesi hemen geçmişti.

Bu yüzden neye yöneleceğini bilememişti. Okulun ilk yıllarında zamanının en ünlü matematik hocası olan Benedetto Dell’Abaco ile tartışmaya girmişti.

Bu tartışma ilerde hazırlayacağı ”İlahi Tenasüp” isimli eserin temeli oldu. Matematik ve Geometriyi sıkı şekilde benimseyen Leonardo özellikle geometri bilimini resimlerinin temeli olarak belirledi.

Leonardo-Da-Vinci
Kısa bir süre müziğe de heves eden Leonardo çeşitli sazları çalmayı da öğrenmiş hatta güzel sesiyle Milano’da Sforza’ların sarayında kendisini dinleyenleri çok etkilemiştir. Ancak onun kaderini etkileyen olaylardan biri sesiyle değil resme olan yeteneğiyle olmuştur.

Babası bir gün Leonardo’nun birkaç çalışmasını alarak dönemin ünlü ressamlarından olan Verocchio’nun yanına gitmiş. Donatello’nun öğrenciliğini yapmış olan usta Verocchio resimleri görünce şaşırmış ve büyülenmişti. Leonardo’nun babası Piero’ya çocuğunu kendisine göndermesini istedi.

Leonardo henüz 15 yaşındaydı… Leonardo çırak olarak bu ustanın yanına girdiği zaman Verocchio İsa’nın Vaftizi konulu bir resim ile uğraşıyordu. Leonardo’nun görevi bu resmin üst kısmına bir melek eklemekti.

leonardo-da-vinci

Görevini başarıyla tamamlayan Leonardo hocası tarafından övülmeye layık görüldü. Burada dört yıl çıraklık yaptı. Her gün akşama kadar resim yapan Leonardo akşam evine gittiğinde diğer bilim dallarıyla uğraşıyordu. Matematiği ve geometriyi öğreniyordu. Fiziği ve felsefeyi öğreniyordu. Sonunda bir gün eğitimini tamamladığına karar verdi ve bağımsızlığını ilan etti.

Gençliği

Yıllarca çalışmalar yaptı, eskizler çizdi. Birkaç dükün yarım kalmış portrelerini çizdi. Sonunda 1494 yılında Milano Dükü öldü ve yerine Ludovico Sforza geldi. Leonardo’nun ünü Sforza’nın kulağına gitmişti. Daha sonra Sforza Leonardo’yu saray hizmetine çağırdı.

Leonardo ise Düke bir mektup yazarak kendi vasıflarını yazdı. Bu mektup Leonardo Da Vinci’nin ne kadar kapsamlı ve çok yönlü bir deha olduğunun belgesidir. 10 maddelik bu mektupta çok iyi bir fizikçi olduğunu, resim ve geometri ile ilgilendiğini yazmıştır. Müzik eğitiminden ve yeteneğinden ise bu mektupta hiç bahsetmemiştir.

Sonunda ise Sfroza onu işe almıştır ancak bir çalgıcı olarak. Önce Ud ardından kendi yaptığı bir müzik aletiyle dinleyenleri büyüleyen Leonardo, müzik alanında da bir yeniliğe imza atmış olur. Sonunda Sforza onun dilediği her konuda çalışmasını istedi. Ardından sarayda pek çok konuda hizmet verdi ve en çok da resim dalında güzel örnekler verdi.

Leonardo’nun anatomi merakı ve araştırmaları ise Marcantonio Della Torre ile tanışmasıyla başlamıştır. Della Torre zamanın en ünlü anatomi hocasıydı ve onunla birlikte ”İnsan Anatomisi” kitabını hazırladılar.

Leonardo’nun bu kitap için çizdiği eskizler tıp tarihinin ilk ve en güzel örneklerini oluştururlar. Kadın ve erkek iskeletlerini, sinirleri, kasları ve organları mükemmel şekilde çizmiştir. Ayrıca sağdan sola doğru bir takım tuhaf yazılar yazmıştır.

leonardo-da-vinci-anatomi

Leonardo solaktır ve sol eliyle yazdığı bu acayip yazıları okumak için ayna tutmak gerekir. Aslında her iki elini de eşit derecede ve mükemmel kullandığı bir gerçektir.

Daha sonra Da Vinci, Fransız işgali altında bulunan Milano’da Giocomo Salai adında 10 yaşında bir çocukla tanıştı. Sarı ve lüle saçlarıyla sevimli bir çocuk olmasına rağmen oldukça kötü huylu bir sokak çocuğuydu.

Buna rağmen Leonardo Salai’yi yanına çırak olarak almış ve zamanla çocuğu çok benimsemişti. 20 yıl boyunca bu çocuğu yanından ayırmadı ve bildiği her şeyi ona öğretti. Sonra Salai ünlü bir ressam oldu.

Yankesicilik yapan Salai bir gün Leonardo’nun el uzatmasıyla harika bir sanatçıya dönüşmüştü. Leonardo 1502 yılında yeniden doğduğu şehir olan Floransa’ya geldi ve burada sanat tarihinin en ünlü eserlerinden biri olan Mona Lisa’yı yaptı.

Francesco Del Giocondo adında bir kişi Leonardo’dan karısı Mona Lisa’nın tablosunu yapmasını rica etti. Leonardo bu eserle tam 4 yıl uğraştı. Sonunda bu başyapıt ortaya çıktı. Orta Çağın mistik atmosferini oluşturan sfumato tekniği ve Yunan tanrıçalarının ilahi güzelliğini taşıyan bir yüz bu eserin en önemli iki unsurudur.

leonardo-da-vinci

Eserin renklerinde ise hocası Veracchio’nun etkileri rahatlıkla görülmektedir. Bugün Paris Louvre Müzesi’nde sergilenen eserin bir ara çalınması popülerliğinin tavan yapmasına büyük etki etmiştir.

Birbirini kovalayan yıllarda pek çok çalışmaya imza attı. Yeni resimler yapmanın yanında yeni buluşlar yapıyordu. Son Akşam Yemeği, Üçlü Anna Grubu gibi pek çok önemli şaheseri de sanat tarihine armağan etti.

Leonardo’nun Ölümü

Leonardo hasta yatmaktadır. Bir sabah Kral François ziyarete gelir. Hükümdarın önünde yatmanın ayıp olacağını düşünür ve son bir gayretle doğrulmaya çalışır.

Kral, Leonardo’nun başını nazikçe tutar ve dahinin saçlarını okşar. Leonardo Kralına bakar ve ” Haşmetli Kralımın kollarında can vermek benim için büyük şereftir.” der ve hayata veda eder.

1519 yılının haziran ayında Amboise’daki St. Florentin Kilisesine gömülmüştür.

Kaynakça;
Sadun Altuna, ”Büyük Ressamlar Hayatları ve Eserleri”, Doğan Kardeş Yayınları, 1959.
E.H Gombrich ”Sanatın Öyküsü”

Celil Sadık, Pamukkale Üniversitesi Sanat Tarihi bölümü mezunu, İletişim : celilsadk02@gmail.com , Twitter : @SanatnTarihi

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir