Sanat Tarihi

Medici Ailesi ve Cosimo de Medici’nin Hayatı

Medici
Medici

Medici Ailesi, 14. ve 17. yüzyıllar arasında Floransa’da yaşamış oldukça güçlü bir ailedir. Apenin Dağları eteğinde bulunan Mugello bölgesinden ayrılarak kente göç eden medici ailesi, ilk olarak ticaretle sonrasında ise sonrasında bankacılıkla uğraşmışlardır. Medici adının anlamı kesin olarak bilinmese de bir çok kaynakta, ‘Hekimler’ olarak geçmektedir.

Medici ailesi, bankacılık ve ticaretteki yeteneklerinin yanı sıra taktik ve entrikalarıyla da belirli bir güç kazanmış, Floransa, Toskana ve Avrupa’yı son derece etkileyen güçlü bir aile konumuna gelerek sıradan zengin ailelerden ayrılmışlardır. Güçleri sadece ticaret, bankacılık ve siyasetle sınırlı kalmamıştır.

Medici ailesi en çok sanatla ilgili olmalarıyla anılır. Güçlerini sanat için de oldukça etkili bir şekilde kullanmışlardır. Pek çok sanatçıya destek olmuş ve sanatın her alanına ilgi duymuşlardır.

Medici ailesi içinden bankacı, sanatsever ve ticaretle uğraşanlar dışında Papa’da çıkmıştır. Bunlar; Papa X.Leo, Papa VII.Clement ve Papa IV.Pius’tur. Ayrıca Medici ailesinden birçok Floransa hükümdarı ve Fransa kraliyet mensupları yetişmiştir. Bunlar arasından en çok tanınanları, Fransa kraliçeleri olan Catherine de’ Medici ve Marie de’ Medici’dir.

Medici Ailesi’nin Kökeni ve Soy Ağacı

Medici ailesi aslında soylu bir aile değildir. Taşradan kente göç ettikten sonra ticaret ve bankacılık sayesinde gelişmiş ve adlarını altın harflerle tarihe yazdırmayı başarmışlardır. Ailenin bilinen ve etkin olan iki kolu vardır.

Birincisi, II.Chiarissimo soyudur. Bu soy, Toscana bölgesindeki Cafaggiolo köyündendir. Bu soydan gelenler ticaretle uğraşmışlardır ve bir süre sonra onlar da Floransa’ya göç etmişlerdir.

İkincisi, yaşlı Cosimo soyundan gelmektedir. Yaşlı Cosimo soyundan gelen Averardo de’ Medici, bilinen en ünlü Medici kolunun temelini atan kişidir.

medici soy agaci

Averardo de’ Medici’nin oğlu Giovanni di Bicci de’ Medici, Medici ailesi için zenginliğin temelini atan kişidir. Kendisi zengin bir aileden gelmemiştir. Para biriktirme ve işletme yöntemlerini geliştirerek İtalya’nın ilk ünlü bankerlerinden biri olmuştur.

Bicci’nin zenginliğe giden yoldaki ilk sermayesi eşinin çeyizi ve babasından kendisine kalan az miktardaki parası olmuştur. Zekasını kullanarak dönemin en zengin adamı olmayı başaran Bicci aynı zamanda dönemin Papası ile de yakın dostluk kurmuştur.

Medici

Cosimo de’ Medici

Kendisinden sonra oğulları Cosimo ile Lorenzo ise Medici ailesi içinde en ünlü kolları oluşturmuştur.

Medici Ailesi’nin Bilim ve Sanata Olan Katkıları

Cosimo, Floransa’da yaşam koşullarını düzelterek halkın desteğini kazanmıştır. Aynı zamanda dönemin ünlü bilim adamları ve sanatçılarını koruyarak, bilim ve sanatın gelişmesine katkıda bulunmuştur.

Sanatçılara finansal destek sağlamış ve Eski Yunan düşünürü Platon adına bir akademi kurmuştur. Sürgündeyken kurdurduğu ünlü kitaplığı ise bilime verdiği değerin bir kanıtı niteliğindedir.

Cosimo aynı zamanda kilise ve saray gibi gösterişli yapılar için bol bol para harcamıştır. Cosimo, 1434’de Floransa’ya döndüğü zaman ünlü sanatçı Filippo Brunelleschi’ye destek olmuştur.

Brunelleschi kubbesinin mermer şapkasını tamamlanmıştır. Sanatçı daha sonra St. Lorenzo Kilisesi ve eski Sacristia’yı bitirmek üzere çalışma yapmış ve Maria Degli Angeli Kilisesi’nin ilginç kubbesini ise yeni yapmaya başlamıştır.

Medici

San Lorenzo Bazilikası

Bu süre içerisinde Cosimo kendisine prenslik bir saray projesi ısmarlar, ancak daha sonra mimar Michelozzo’nun planını beğenerek görevi ona verir. Görkemli yapı planı, bugünkü adıyla Medici-Riccardi olan saray, kısa sürede inşa edilmiştir.

Daha sonra mimar Michelozzo; Cosimo’nun koruması altında St. Marco Manastırı ve St. Crece Kilisesi’ndeki Medici Şapeli ile Miniatoal Monte Kilisesi’nde bir şapel daha yapmıştır.

Cosimo, İtalya’da fışkıran sanat potansiyelinin farkına varmıştır ve çağın birçok dehasını etrafına toplayarak ülkesine unutulmaz sanat eserleri kazandırır. Desteklediği ve çalıştığı sanatçılar arasında en ünlüleri heykeltıraş Lorenzo Ghiberti ve Donatello’dur. Ressamlar ise Andrea De Castagno, Fra Angelico ve Benozzo Gozzoli gibi isimler bulunur.

Cosimo, Fatih Sultan Mehmet’ten ve Hristiyan ülkelerinden izin alarak Doğu’da bulunan çok sayıdaki el yazmalarını toparlar. Yunan bilginlerinin verdiği konferanslara katılır ve zaman içerisinde bir Platon hayranına dönüşür.

Careggi Villası’nda kurduğu Floransa Platon Akademisi’nin yönetimine Marsilio Ficino’yu getirir. Aynı dönemde Floransa Üniversitesi’nde 700 yıldır unutulmuş Yunanca eğitimini yeniden başlatır.

İLGİLİ : Floransa Katedrali – Santa Maria del Fiore

Röne­sans döneminde, güzel sanatlar ve eğitim alanında Floransa’nın Avrupa kentlerinin en ünlüsü olması büyük ölçüde Cosimo sayesin­dedir. Cosimo’nun Rönesans entelektüel yaşamı üzerinde büyük bir etkisi olmuştur, ancak daha sonra torunu Lorenzo ondan daha önemli bir konuma gelmiştir.

Medici

Cosimo de’ Medici – San Lorenzo Bazilikası

Cosimo de’ Medici

27 Eylül 1389 – 1 Ağustos 1464 yılları arasında Floransa’da yaşamış, bankacı ve politikacıdır. Medici Bankası’nın ikinci kurucusu olarak da anılır. Cosimo, babasının ardından ailenin siyasal güçlerinin temelini atmıştır.

Cosimo kendisini yönetici ilan etmemiş olsa da büyük bir siyasal güç elde etmeyi başarmıştır. Onun döneminde, Medici ve Albizzi aileleri arasında büyük bir güç çatışması yaşanmıştır.

Cosimo, düşmanı olan Albizzi ailesini geçerek Papalığın mali işlerini yürütme görevini de üstlenmiştir. Akrabası olan Papa II. Pius’tan, Tolfa madenlerini işletme yetkisini alarak kısa zamanda büyük bir kazanç elde etmeye başarmıştır. Cosimo’nun güçlü konumu ve halkçı politikaları, Floransa oligarşisinin tepkisini toplamıştır.

Medici

Medici Bankası

1433 yılında yeni Signoria seçiminde Albizzi taraftarları ağır bastığı için Cosimo ilk olarak gözaltına alınır. Suçu ise “Kendisini başkalarından üstün tutmaya çalışmak.” olarak tanımlanır ve ölüm cezası verilir. Ona yapılan suikast girişimleri sonuçsuz kalınca Urbino’ya sürgüne gönderilmesine karar verilir.

Verilen bu karara karşı çıkan Cosimo, Venedik’e giderek, bankacılık faaliyetlerini burada sürdürür. Ertesi yıl Medici Ailesi seçimlerle Signoria’yı ele geçirince Cosimo’da Floransa’ya geri döner.

İlk olarak Albizzi Ailesini sürgün eder ve Floransa’dan gönderir. Daha sonra Cosimo, Floransa anayasasını çıkartır,bankacılık faaliyetleriyle birlikte müşteri birliğini oluşturur. Bu sistem kendinden sonra gelen kişilerce de başarıyla devam ettirilmiştir.

Cosimo de Medici’nin Ailesi ve Ölümü

Cosimo, Contessina de Bardi ile evlenmiştir. Bu eşinden, Piero ve Giovanni adında iki çocuğu olmuştur. Cosimo’nun aynı zamanda evlilik dışı bir çocuğu daha olmuştur. Bu çocuğun adı, Carlo’dur.

Cosimo’nun eşinden olan oğlu Giovanni 1463 yılında ölmüştür. Bir yıl aradan sonra 1464 yılında, ailedeki pek çok kişi gibi Cosimo’da Gut hastalığı yüzünden ölmüştür.

Mezarı San Lorenzo Bazilikasında bulunmaktadır. Babasının ölümünün ardından Piero bütün gücü ele almıştır, ancak kendisinden ziyade oğlu Lorenzo yaptıklarıyla daha ön plana çıkmıştır.

Popüler Kültürde Medici Ailesi

2016 yılında Cosimo de’ Medici’nin hayatının anlatıldığı bir dizi yayınlanmıştır. Dizide Cosimo’nun yanı sıra babası Giovanni di Bicci de’ Medici’den de bahsedilmiştir.

Medici

Medici: Masters of Florence Dizi Afişi

Dizinin ismi, Medici: Masters of Florence’dır. Dönemin güzel anlatıldığını düşündüğüm bu kaliteli mini diziyi de sizlere tavsiye ederim.

Kaynak

 • Ders Notlarım

Ne düşünüyorsunuz?

Heyecanlanmış
0
Mutlu
0
Aşık
0
İlginç
0
Komik
0
Tuğçe Karaorman, Ömer Halisdemir Üniversitesi/Sanat Tarihi Bölümü Mezunu İletişim : [email protected]

  6 Yorumlar

  1. Elinize sağlık, çok güzel ve net bir yazı olmuş..ayrıca Muhteşem Lorenzo’nun hayatını yazmanızı iple çekiyorum 🙂

   1. Çok teşekkür ederim. En kısa sürede Muhteşem Lorenzo hakkında bir yazı yazacağım 🙂 Sanatla kalın.

  2. Elinize sağlık

   1. Çok teşekkürler

  3. Bütün gücü “oğlu değil “torunu Lorenzo ele almıştır diye düzeltirseniz çok net ve güzel bir yazı olmuş ✌?Olacaktır 🙂

  4. Çok iyi yazmışsınız. Diziyi bitirdim az önce, 3. sezonu da efsaneydi. Muhteşem Lorenzo gerçekten de muhteşemdi. Lorenzo hakkkında yazdınız mı bilmiyorum ama umarım yazmışsınızdır. Şuan deli gibi Medici Ailesi’ni okumak istiyorum. Çok yaşa Medici! Dizi dediğin böyle olur. İnsanda merak uyandırıp araştırma yaptırır, verdiği hazzın yanında bir şeyler de öğretir. Harika!

  Yorumlar kapalı.

  İlgili içerikler

  KATEGORİ:Sanat Tarihi