Listeler

Mitolojik Filmler – Tanrıların Beyaz Perde Yolculuğu

mitolojik filmler - truva

Mitolojik Filmler

Tanrılar, tanrıların çocukları, ölümsüzlük, insanüstü güçler, savaşlar ve daha fazlası. Mitolojinin büyülü hikayeleri, sinemanın görsel dünyası için her zaman mükemmel bir malzeme olmuştur. 1960 yılından itibaren Hollywood Sineması; mitolojinin mistik ve heyecanlı dünyası, savaşçı karakterleri ve bol savaşlı hikayeleri üzerinde egemenlik kurmaya başladı.

1960 yılında Stanley Kubrick, Spartacus filmini çektiğinde mitolojik filmlerin de yükselişi gözle görülüyordu. Bu kahramanlar artık dilden dile dolaşmıyor, sinemanın aksiyon janrına hizmet ediyordu.

spartacus-kubrick

Kabul etmek gerekir ki sinemanın global etkisi sayesinde, hepimiz farklı kültürlerin farklı hikayelerini izliyoruz. Hatta zaman zaman kendimizi o yıllarda yaşarmış gibi hissediyoruz. Mükemmel görsel efektler, inanılmaz kahramanlık hikayeleri ve destansı aşklar bizi her zaman cezbediyor.

Yunan mitolojisi filmleri - percy jackson

Percy Jackson

Tüm bu görsel şölene karşın sinema dünyasında egemenliği elinde bulunduran Hollywood Sineması hiç bilmediğimiz öyküleri ayağımıza kadar getirirken bize pek dürüst davranmadı desek haksızlık etmeyiz.

Özellikle son yıllarda maksimum izleyici kitlesine ulaşmayı hedefleyen ana akım sinema; tanrıları, kahramanları, yaratıkları beyaz perde de bize sunarken kendine göre şekillendirmeyi tercih etti.

Bolca aksiyon ve savaş sahnesi, sıradanlaşmış ve kısaltılmış bir olay örgüsü, biraz aşk hikayesi… Ana akım sinemanın istediği birbirine benzer ve formülize edilmiş mitoloji filmlerinin bir eğlence aracı olarak kullanılmasıydı.

Mitoloji filmleri

Wrath of Titans

Hollywood, mitolojiyi bize anlatma konusunda ne kadar başarılı tartışılır bir durum ama sinema mitolojiyi sevdi ve konu edinmeye devam edecek. Bu uzun listeye yeni filmler eklenmeden önce eskiler hakkında ufak bilgiler;

*Filmler yapım yılına göre sıralanmıştır.

1- Altın Postlu Cengaver / Jason and the Argonauts (1963)

Film Yunan mitolojisinde ki hikayelere dayanmaktadır. Altın Post yada Altın Pösteki Yunan mitolojisinde güç, zenginlik ve iktidarı temsil etmektedir.

Kahramanımız Jason Kralın oğludur. İktidar hırsı nedeniyle Jason’ın amcası babasını öldürmüştür ve tahta geçmiştir. Hükümdar olabilecek yaşa geldiğinde Jason tahtı amcasından geri almak ister fakat bunun tek yolu Altın Post’u ele geçirmektir.

2- Medea (1969)

mitoloji ile ilgili filmler

İtalya, Fransa ve Batı Almanya ortak yapımı film, Antik Yunan’da yaşamış olan şair Evripides’in yazdığı aynı isimli trajedide ki olayları anlatmaktadır. İason amcasından geri almak istediği krallığı için Altın Post’un peşine düşer ve Anadolu topraklarına gelir. Geldiği bu topraklarda hüküm süren kralın kızına aşık olur.

1969 yapımı filmin çekimleri Kapadokya, Göreme’de yapılmıştır. Yörede yaşayan yerli halktan pek çok kişi o dönem filmde figüranlık yapma şansı bulmuştur.

3- Mumya / The Mummy (1999)

mitoloji filmleri - mısır - mumya

Stephen Sommers yönetmenliğinde ki film yüzyıllar öncesinden kalan Antik Mısır hikayelerine dayanıyor.

Asırlar önce öldürülen Hom-Dai ve onun kara büyüsü filmde ki üç kahramanı türlü türlü maceralara sürükler. Daha sonra ki yıllar da devam filmleri çekilmiş olsa da ilk filmin yarattığı başarı tekrar yakalanamadı.

4- Truva / Troy (2004)

mitolojik filmler - truva

Yunan mitolojisinin en çok bilinen edebi eseri olan İlyada destanı bu filmle kendine sinemada da yer bulmuştur. Truva prensi Paris ve Sparta kraliçesi Helen’in aşkı 10 süren ve bir medeniyetin sonunu getiren bir savaş başlatır.

5- Pan’ın Labirenti / El Laberinto del Fauno (2006)

Guillermo del Toro’nun, festivallerde birçok ödül toplayan, 2006 yapımı Pan’ın Labirenti filmi aynı anda paralel iki farklı dünyayı anlatıyor bize.

Gerçekçi olarak nitelendirebileceğimiz dünyada İspanya İç Savaşını anlatırken, ikinci dünyada ise Ofelia’nın gerçek dışı ve masalsı dünyasına bizi götürüyor.

6- 300 Spartalı (2006)

Zack Snyder yönetmenliğinde ki film son yıllar da en çok izlenen yapımlardan biri olmuştur. Konu aldığı dönemler de güçlü bir devlet olan Pers İmparatorluğunun Yunan topraklarına yapmış olduğu seferi ve dönemin savaşlarını anlatır.

Yapıldığı dönem de çektiği ilgi kadar eleştirilerin de hedefi olmuştur. Filmi eleştirenlerin  buluştuğu ortak payda ise filmin gerçekleri çarpıttığı noktasıdır.

7- Ondine / İlahların Aşkı (2009)

Deniz tanrısı Poseidon’un kızı Ondine ve aşık olduğu şövalye için ölümsüzlükten vazgeçişinden ilham alan film, yönetmen Neil Jordan’ın ellerinde daha modern bir masala dönüşmüştür.

8- Clash of the Titans / Titanların Savaşı (2010)

mitoloji filmleri
Tanrılar, krallar, canavarlar, savaşlar.. ABD ve İngiliz ortak yapımı aksiyon-macera filminde bunların hepsinden fazla fazla bulabilirsiniz.

Mitolojiyi temel alıp üzerine yeni bir kurgu yazılan film 1981 yapımı Titanların Savaşı filminin yeniden çekimidir. 1981 yılında yapılan filme kıyasla mitolojiden biraz daha uzak ama görsel açıdan çok daha zengin bir yapım olmuştur.

9- Thor (2011)

Odin’in oğlullarından biri olan Thor’un sinemada ki doğuş hikayesi olan filmin yönetmeliğini Kenneth Branagh yapmıştır. Dünyaya sürgün edilen ve insanlarla yaşamak zorunda bırakılan kahramanımız, kendi benliğini bulma çabası ve aşkını izliyoruz.

10- Immortals / Ölümsüzler : Tanrıların Savaşı (2011)

mitolojik filmler - immortals

Theseus’un savaş tanrısı Ares tarafından yapılan Epirus yayını bulup, titanları uyandırmak isteyen Kral Hyperion’a engel olma macerası bu kez beyaz perdede.

Temelini mitolojiye dayandıran filmde bol bol aksiyon ve savaş sahnesini son teknoloji görsel efektlerle izleyebilirsiniz.

İyi seyirler!

Ne düşünüyorsunuz?

Heyecanlanmış
0
Mutlu
1
Aşık
0
İlginç
0
Komik
0
Elif Pınar, Kocaeli Üniversitesi'nde Çevre Mühendisliği okuyor, İletişim : [email protected]

    Yorumlar kapalı.

    İlgili içerikler