Sanatçılar

Natalia Goncharova – Hayatı ve Sanatı

natalia goncharova

Natalia Goncharova

3 Temmuz 1881 yılında Tula Governorate’de Dünyaya geldi. Babası tanınan bir mimardı ve ailesi oldukça varlıklıydı. Babası onun iyi bir eğitim almasını istediği için küçük yaşlarda Moskova’da okudu.

natalia goncharova

Eğitimi ve Larinov

Natalia hemen her dalda eğitim gördü ve hepsinde kendini geliştirerek; bilgili, kültürlü genç bir kadın haline geldi. Tarih, zooloji, botanik ve tıp bilimine eğitim aldı. 1900 yılında ise Mikhail Larinov ile tanışmasıyla birlikte hayatı hızlı bir şekilde değişmeye başladı.

natalia goncharova

Evleneceği adam olan Larinov ile birlikte Avrupa’ya gitmek istiyordu. Akademi ve bilimle uğraşmak değil, sanat ile uğraşmak istiyordu. Larinov ile birlikte sanat alanında ilk çalışmalarını yapmaya başladı.

Empresyonizm

1903-1903 yıllarında Empresyonizm(İzlenimcilik) akımından etkilendi ve bu türde önemli eserler vermeye başladı. Resimlerinin yeterli sayıya ulaştığını düşündüğünde ise 1906 yılında Paris’e giderek burada ‘Rus Sanatı’ sergisinde eserlerini sergiledi. Bu sergiden sonra Larinov’un yanında uzun yıllar sanatını icra etmeye devam etti.

Ekspresyonizm, Kübizm, Fütürizm ve Rayonizm

1911 yıllarında Almanya’ya giderek Münih ve Berlin’de Dışavurumcu Der Blaue Reiter sergisine ve Alman Sonbahar Salonuna katıldı. Burada büyük oranda Ekspresyonizm’den (Dışavurumculuk) etkilendi ve kübik formlara sahip olan Ekspresyonist tarzda eserler üretmeye başladı. Daha sonra bu tarzı bir adım daha ileri götürerek Rusya Sanatına özgü Rayonizm akımını soyut sanat alanına soktu.

natalia goncharova

Ayrıca Fütürizm alanında da önemli eserler üretiyordu. Bunlardan en önemlisi gördüğünüz eser olan ‘Bisiklet Sürücüsü’ adlı bir eser. Fütürizm daha önce de ele almıştım ama okumayan ya da unutanlar için özetleyelim;

Fütürizm

Bu akımda sanat+aksiyon+hayat formülü kullanılır. Amaç; hareketi tek bir bakış açısı içinde izleyiciye sunmak. Yani sanatçılar figürlerin hareketlerinin her anını göstermek istiyorlar. Bisiklet sürücüsünün pedalı çevirişi ve hareket evreleri verilmiş. Arkasında bıraktığı saniyelik yansımalar hareketi ve hızı temsil ediyor.

Kadın Figürleri

Ayrıca Natalia dönem dönem işçilerin ve çiftçilerin de resimlerini yapıyor. Özellikle de kadın işçilerin resimlerini yapıyordu.

natalia goncharova

Patates ve meyve toplayan, çamaşır yıkayan kadınları resmetti. Sadece işçi kadınları değil, bir de dansçı kadınları sık sık resmetmiştir. Ama ister dansçı ister işçi olsun hepsinin çok güçlü figürler olduğunu ilk bakışta anlarız.

Sahne Dekorları

Ardından tiyatrolarda dekor üzerine çalışmaya başladı. Zamanla oluşturduğu soyut sanat sahne sanatları için çok uygundu ve bu alana yönelmek istedi. Bu sıralar Rusya’nın ünlü sanat eleştirmeni Sergei Diaghilev ile tanıştı. Diaghilev bu yıllarda tiyatrolarda büyük bale gösterileri organize ediyordu ve Natalia ile çalışmak istiyordu. (Resimlerde Natalia’nın hazırladığı sahne dekorlarından örnekler görüyorsunuz.)

natalia goncharova

Natalia’da 1929 yılına kadar Diaghilev’in giysi ve sahne dekorlarının tasarımcılığını yaptı. 1926 yılında Ateş Kuşu balesinin kostüm ve sahnelerini yapmış ve büyük beğeni toplamıştı.

Tasarım işlerine odaklanmadan önce 1914 yılında Goncharova, Moskova’da 249 eserden oluşan bir sergi ile üretkenliğini gözler önüne sermişti. Sanatçı hayatının büyük bir bölümünü de kocası Larinov ile Paris’de geçirdi ve 17 Ekim 1962 yılında Paris’de hayatını kaybetti…

natalia goncharova

(Resimde kocası Larinov ile) Sizlere kısaca Natalia Goncharova’yı tanıtmaya çalıştım. Umarım yeterli olmuştur ve umarım beğenirsiniz. Okuduğunuz için teşekkür ederim. Sanatla kalın…

Kaynaklar;

Ekspresyonizm Sanat Ansiklopedisi
Modern Sanat Akımları Ders Notlarım

Ne düşünüyorsunuz?

Heyecanlanmış
0
Mutlu
0
Aşık
0
İlginç
0
Komik
0
Celil Sadık, Pamukkale Üniversitesi Sanat Tarihi bölümü mezunu, İletişim : [email protected] , Twitter : @SanatnTarihi

    Yorumlar kapalı.

    İlgili içerikler

    KATEGORİ:Sanatçılar