Sinema

Nick Cave – Dünyada 20.000 Gün

20.000 Days on Earth

Sahnede bile takım elbise giyen afilli abimiz; Nick Cave. Hazır ülkemize konsere gelmişken, Nick Cave’in 45 yıllık müzik hayatının anlatıldığı bir belgeselden bahsedelim istedim.

Avusturya’lı rock müzisyeni, kitap senaryo ve şarkı yazarı, biraz da aktör. Belgeselimiz Nick Cave’in dünya üzerindeki 20,000. gününden başlayarak bizi, müzisyenin hayatına doğru yolculuğa çıkarıyor.

Belgesel dediysek bizim o bildiğimiz standart kalıplarda ki belgeseller gibi değil. Filmimiz tamamen Nick Cave’in anlatımıyla ilerliyor. Müzisyen tüm hayatını bir röportaj havası olmadan samimiyetle paylaşıyor bizimle. Yemek yerken, müzik yaparken ve hatta freudyen terapi seanslarında bile müzisyene eşlik edebiliyoruz.

Dostlarıyla, ailesiyle ve terapistiyle olan diyalogları bizi Nick Cave’in dünyasına sokuyor. Gündelik yaşamı, nasıl çalıştığı, nelerden ilham aldığı cesurca seyircinin önüne seriliyor. Konser videoları, müzik yaparken yapılmış kayıtlar, sanatçının eski fotoğrafları derken belgesel akıcı bir film halini alıyor. Bunların hepsini Nick Cave’in ağzından dinlemek sevenleri için benzersiz bir deneyim.

Nick Cave filmde en komik ve saçma çocukluk anılarını da bizle paylaşmış, babasının ölümünü de, ilk gençlik yıllarını da, eşine duyduğu aşkı da. Dostlarıyla bir araya geldiğinde yaptığı gündelik diyaloglar bile satır aralarında bize sanatçı ve yaptığı müzik hakkında ipucu veriyor. Tüm bunlar müzisyenin ne kadar samimi ve mütevazı olduğunun bir göstergesi bence.

Belgesel, her ne kadar müzisyenin geçmişinden bahsetse de filmde zamansal olarak ilerleme de mevcut. Filmin başında ufak tefek melodiler duyarken, filmin sonunda müthiş bir parçanın ortaya çıkmasına şahit oluyoruz.

Belgesel görsel anlamda çok etkileyici. Filmin hafif karanlık, yağmuru ve hüzünlü atmosferi, Nick Cave’in bize anlattığı hikayelerin nasıl bir ruh haliyle yazıldığını daha iyi anlamamız için en doğru seçim.

Belgeselin albüm kayıtları sırasında çekilmesi sebebiyle, filmde müzikal olarak en öne çıkan albümü Push the Sky Away olmuş. Buna ek olarak filmde yer alan “Jubilee Street” performansına hayran kaldığımı belirtmek isterim. Tekrar tekrar izleme isteği uyandırdı bende.

Bize etkileyici hikayeler anlatan, çağımızın ozanı, üretken ve şaşırtıcı bu adamı sevenler ve keşfetmek isteyenler için kaçırılmaması gereken bir film.

Şimdiden iyi seyirler!

Vizyon tarihi: 2014

Yönetmenler: Iain Forsyth, Jane Pollard

Ülke: İngiltere

Ne düşünüyorsunuz?

Heyecanlanmış
0
Mutlu
0
Aşık
0
İlginç
0
Komik
0
Elif Pınar, Kocaeli Üniversitesi'nde Çevre Mühendisliği okuyor, İletişim : [email protected]

    Yorumlar kapalı.

    İlgili içerikler

    KATEGORİ:Sinema