Sinema

Onur Ünlü Filmleri – Sinemada Farklı Deneyimler

onur ünlü

Onur Ünlü Filmleri

Onur Ünlü 1973 İzmit doğumlu. Anadolu Üniversitesi, İletişim Fakültesi’nden mezun olduktan sonra Marmara Üniversitesi’nde yüksek lisans yaptı.

Ah Muhsin Ünlü lakabıyla 1993-1998 yılları arasında şiirler yazdı, bu yazdığı şiirleri de Gidiyorum Bu isimli kitapta yayınladı.

1999 yılında yapılan Deli Yürek dizisinin senaristliğini yapmasıyla televizyon dünyasında da adını iyice duyurmaya başladı.

Yine aynı dizide canlandırdığı Umur karakteriyle Ünlü’nün oyunculuğunu da izleme şansını elde ettik. 2007 yılında yönetmenliğini yaptığı ve senaryosunu yazdığı Polis filmiyle sinemaya adım atmıştır.

Onur Ünlü’nün yeni filmi Put Şeylere 23 Kasım’da vizyona girdi. Her filminde farklı bir tarzla karşımıza çıkan yönetmen bu kez birbirinden garip ve karmaşık hayatları olan bir grup insanın, bir el kamerası nedeniyle hayatlarının nasıl daha da içinden çıkılamaz bir hal aldığını anlatıyor.

Filmi izleyenler veya izlemek isteyenler, diğer filmlerini merak edenler için Onur Ünlü filmlerini listeledik. Keyifli okumalar.

*Filmler yapım yılına göre sıralanmıştır.

Polis (2007)

Macera, dram ve polisiye şeklinde sınıflandırılan film yönetmenin ilk uzun metraj çalışması. Filmin oyuncu kadrosunda Haluk Bilginer, Özgü Namal, Ragıp Savaş, Sermiyan Midyat gibi önemli isimler yer alıyor.

Musa Rami (Haluk Bilginer) cinayet masasına adeta ömrünü adamış ve başarılarıyla göz dolduran bir polistir. İş hayatının en başarılı olduğu dönemde, yıllardır mücadele ettiği bir mafya çetesi İzmitliler ailesinin hayatını tehdit etmeye başlar.

Bir yandan kendisinden 40 yaş küçük olan Funda’ya (Özgü Namal) beslediği hislerle kendi içinde savaşırken bir yandan da kanser olduğu ve çok az bir ömrü kaldığı gerçeğiyle yüzleşecektir. Musa Rami’nin zamanı hızla azalırken yapacağı işler bir hayli fazladır.

Çocuk (2007)

Kahramanımız çocuk yaşta kaçırılarak zorla bir hırsızlık çetesine dahil edilmiştir. Zamanla hırsızlıkta işinin en iyisi olan “Çocuk” , çocuklardan nefret eden ama hayatını bir televizyon kanalında çocuk programı yaparak geçindiren Rüya ile tanışır ve filmin hikayesi bundan sonra başlar.

Film, yönetmenin ilk filmi kadar ilgi görmedi fakat Onur Ünlü’nün farklı tarzlar denemekten korkmadığının bir kanıtı niteliğinde. Filmin oyuncu kadrosunda Ege Tanman, Tuba Ünsal, İlker Ayrık ve Hayko Cepkin göze çarpan isimler.

Güneşin Oğlu (2008)

Filmde Fikri Bey’in (Haluk Bilginer) fantastik ögeler içeren komik hikayesini izliyoruz. Fikri Bey hayatı boyunca kendi mucizesini beklemiş ve sonunda gerçekten büyük bir mucize(!) yaşamıştır: çünkü Fikri Bey güneşin oğludur.

Fikri Şemsigil’in ruhu başkalarının bedenine seyahat edebilmektedir. Burada sorulması gereken asıl sorun ise bu durumun gerçekten bir mucize olup olmadığıdır. Filmin başrollerini Polis Filminde de birlikte oynayan Haluk Bilginer ve Özgü Namal paylaşıyor.

Beş Şehir (2009)

Mehtap İstanbul’da bir şekerci dükkanında tezgahtar olarak çalışmaktadır. Aydın ise Anadolu’da küçük bir kasabada görev yaparken İstanbul’a tayin olmuş bir polistir. Aydın, Mehtap’ı görür görmez aşık olur.

Aydın ile aynı derde sahip olan Şevket, Mehtap ile aynı dükkanda çalışan Dilek’e aşıktır. Farklı farklı insanların hayat karşısında tavırlarını, duruşlarını her karakterin kendi hikayesinden kesitlerle izlediğimiz filmin oyuncu kadrosunda; Beste Bereket, Tansu Biçer, Ahmet Rıfat Sungar, Şebnem Sönmez ve Bülent Emin Yarar yer alıyor.

Celal Tan ve Ailesinin Aşırı Acıklı Hikayesi (2011)

Dram ve komedi olarak nitelendirebileceğimiz film Onur Ünlü’nün beşinci uzun metraj çalışması. Celal Tan çevresi ve ailesi tarafından sevilen, başarılı ve isim yapmış bir anayasa profesörüdür. Eşini kaybettikten sonra öğrencisiyle evlenmiş, mutlu ve huzurlu bir hayat sürmektedir.

Celal beyin 65. doğum gününü kutlamak amacıyla ailesi sürpriz bir kutlama organize etmişlerdir. Bu kutlama ailede ki herkesin hayatının bir anda değişmesine neden olur. Aile kurumunun farklı bakış açılarıyla irdelendiği filmde; Selçuk Yöntem, Bülent Emin Yarar, Ezgi Mola, Tansu Biçer, Cengiz Bozkurt rol alıyor.

Sen Aydınlatırsın Geceyi (2013)

Gayet sıradan görünen bir köy ve bu köyde yaşayan olağanüstü güçlere sahip insanlar. Manisa’nın köylerinden birinde babasıyla yaşayan Cemal berberlik yapaktadır. Siyah beyaz çekilmiş olmasıyla dikkat çeken yapım da kendi varoluşunu ve dünyayı anlamlandırmaya çalışmasını izliyoruz.

Hem komik hem de rahatsızlık hissi veren film adını bir William Shakespeare şiirinden alıyor. Fantastik dram türünde ki filmin oyuncu kadrosu Ali Atay, Demet Evgar, Ahmet Mümtaz Taylan, Damla Sözen, Cengiz Bozkurt, Serkan Keskin ve Nadir Sarıbacak oluşturuyor.

İtirazım Var (2014)

Eski boksör olan Selman Bulut, şimdilerdeyse camide görev yapan bir imamdır. Bir gün cami de namaz vakinde silah sesi duyulur. Selman Bulut’un çalıştığı cami de bir cinayet işlenmiştir. Bir yandan polisler cinayeti araştırırken bir yandan da Selman Bulut olayın peşine düşer.

İşlenen cinayet gittikçe daha karmaşık bir hal alır. Başrolde ki Serkan Keskin’e Hazal Kaya, Öner Erkan, Osman Sonant ve Büşra Pekin eşlik ediyor.

Kırık Kalpler Bankası (2015)

Oyuncu kadrosunda Onur Ünlü daha önce yaptığı filmler de birlikte çalıştığı; Hazal Kaya, Taner Ölmez, Haluk Bilginer ve Ahmet Mümtaz Taylan yer alıdığı film, dram ve komedi türünde.

Futbol, banka soygunu, aşk ve mafyaların yer aldığı film İstanbul’da geçmektedir ve aslında imkansız olan bir hayalin arkasından koşan üç arkadaşın trajikomik hikayesi.

Cingöz Recai (2017)

Peyami Safa’nın ünlü eserinden uyarlanan filmde; zaten herkes tarafından tanınan kahramanımız Cingöz Recai uzun bir aradan sonra bir soygun için ortaya çıkar. Kılıktan kılığa giren Cingöz Recai’nin isteği uzun yıllardır kin tuttuğu düşmanına yakınlaşmaktır.

Aksiyon, polisiye türünde ki film de Kenan İmirzalıoğlu, Haluk Bilginer, Meryem Uzerli, Serkan Keskin gibi oyuncular yer alırken filmin senaryosu Kerem Deren ve Pınar Bulut’a ait.

Aşkın Gören Gözlere İhtiyacı Yok (2018)

Salim 30’lu yaşlarında, eşinden ayrılmış ve kızı olan bir cinayet masası dedektifidir. Üzerinde çalıştığı cinayet olayında öldürülen adamın karısı Handan hanım kör bir piyanisttir. Durumu asıl ilginç kılan ise Salim’in devam etmekte olan göz tedavisinin işe yaramadığını ve tamamen kör olacağını öğrenmesidir.

Salim önce Handan hanıma gönlünü kaptırır, Handan hanımdan beklediği ilgiyi göremediğindeyse bu sefer cinayet zanlısının kör karısıyla ilgilenmeye başlar. Cinayet araştırması ilerledikçe olaylar da gelişir. Filmin kadrosunda ; Demet Evgar, Fatih Artman ve Ezgi Eyüboğlu gibi isimler yer alıyor.

Ne düşünüyorsunuz?

Heyecanlanmış
0
Mutlu
0
Aşık
0
İlginç
0
Komik
0
Elif Pınar, Kocaeli Üniversitesi'nde Çevre Mühendisliği okuyor, İletişim : [email protected]

    Yorumlar kapalı.

    İlgili içerikler

    KATEGORİ:Sinema