Arkeoloji

Oyma Ren Geyiği Boynuzu 12.000 Yıllık Bir Hediye

ren geyiği boynuzu
ren geyiği boynuzu

Dünyanın En Eski Hediyesi Olabilir

Polonya merkezinde bulundu fakat Kuzey İskandinavya veya Kuzey-Batı Rusya kökenli olduğu düşünülüyor. Bu uzun yolculuğun arkasındaki neden, amaç ve bölgedeki avcı – toplayıcı gruplar arasındaki toplumsal ilişkiler gibi etkilerin hepsi bu durumda çok önemli.

Araştırmacılar boynuzun bir topluluktan diğerine manevi bir hediye olduğunu düşünüyor. Eser yaklaşık 30 cm uzunluğunda ve yaklaşık 2-3 cm çapında. Eserin üstüne bir sıra üçgen desen oyulmuş ve ucunda büyük bir delik mevcut.

Ren Geyiği Boynuzu

Bu desenler eseri yaratanların özel sembolü olabilir. Çağımıza uyarlandığında bunu bir marka veya logo olarak düşünebilirsiniz.

Eserin işlevi ise halen net olmamakla birlikte ritüellerle bağlantılı işlevlerden başlayarak düzleştirici, halat sabitlemek için kullanılan kazma ve bu tarz aletler olabileceğiyle ilgili birçok hipotez öne sürülmüş. Radyokarbon tarihlemesi sonucuna göre eserin kabaca 12.000 yıllık olduğu düşünülüyor.

Bu eser ilk kez 2013’te merkez Polonya’daki Golebiewo’da keşfedildi. Doğu Avrupa’da bulunan bu tarz ilk ren geyiği boynuzuydu ve araştırmacıları harekete geçirdi. Kazılar sonucunda herhangi bir bulgu ortaya çıkmadı ancak bu durum araştırmacılarda eserin kökeni hakkında büyük bir merak uyandırdı.

Boynuzun tahmin edilen bölgeden Polonya’ya taşınması için hangi rotanın izlendiği ve taşıma nedeni kesin olarak belirlenemiyor fakat o çağdaki avcı – toplayıcı gruplar arasında çok uzak mesafede alışveriş yapıldığına dair ilk doğrudan kanıt.

O zamanlarda bu kadar geniş mesafelerde hediye alışverişi yapıldığına dair birkaç örnek daha var. Bu mal alışverişinin yapılması muhtemelen bu avcı – toplayıcı gruplar arasında fikir alışverişinin de yapıldığını gösteriyor. Benzer çakmaktaşı yapma teknikleri, o zamanlarda farklı bölgelerdeki gruplar arasında sosyal ilişkinin mümkün olduğunu düşündürüyor.

Araştırmacı Osipowicz, DailyMail’e yaptığı açıklamada ‘’ Bu hediye etme eylemi basit bir ürün değişimi veya ticaret bağlantılarından daha büyük bir öneme sahip’’ dedi.

‘’Bu hediye alışverişi sürecinin basit bir ürün değişimi olma ihtimali düşük. Bireyleri veya grupları toplumsal ve manevi olarak güçlü bir şekilde bağlayan birtakım ilkelerle yapıldığı düşünülüyor.’’

Araştırmacılar ayrıca, eseri verdikleri İskandinav grubunun, herhangi bir gezi sırasında güney grubuyla karşılaşmış olabileceğini söyleyerek bu hediye alışverişinin rutin işleyen bir durum olmayabileceğini söylüyorlar.

Oyulmuş boynuz şu anda Polonya’daki Wladyslaw Lega müzesinde

Başlık Fotoğrafı Kaynak : wallpaperscraft
Haber/ Çeviri Kaynak : ancient-origins.net

Ne düşünüyorsunuz?

Heyecanlanmış
0
Mutlu
0
Aşık
0
İlginç
0
Komik
0
Ali Kalburcu, Anadolu Üniversitesi'nde Sanat Tarihi okuyor. İletişim : [email protected]

Yorumlar kapalı.

İlgili içerikler

KATEGORİ:Arkeoloji