Rembrandt van Rijn Kimdir? Hayatı ve Eserleri

- Okuma süresi: 3 dk, 57 sn

Rembrandt

Eserlerinde yalnızca Hollanda’ya özgü ögelerin yer almadığı bu en büyük ressamı, Hollanda Baroğu içinde saymak, ancak zorlama bir sınıflamadır. Onun metafizik anlatım gücü, renklerinin parlaklığı, duygu dünyasının derinliği, kendinden sonraki Avrupa resimlerinde ikinci bir kez daha yinelenmemiş şeylerdir. Rembrandt adı rahatlıkla ‘ressam’ anlamında kullanılabilir, çünkü o bu işin doruğuna ulaşmıştır.

İnsanı konu alan bir ressam olarak Rembrandt, Tanrı ve sonsuzluk karşısında duyulan yalnızlığı en iyi o anlamış, altın parıltılı ışığı ve siyah-kahverengi tonlu gölgeleriyle insanın kaybolmuşluğunu, daha önce hiç kimsenin yapamadığı denli bir ustalıkla yakalamayı başarmış, bütün şanssızlığına karşın, figürlerine taklit edilemez bir saygınlık katmayı da bilmiştir.

Rembrandt Van Rijn 1606’da Leyden’de doğmuştur. Amsterdam’da Pieter Lastman’ın öğrencisi olur. İlk yapıtlarında, örneğin ”Tapınaktaki Simeon” daki soğuk gri ve yeşil tonlarında ustasının etkisi sezilir. Dinsel konular daha başından beri ilgisini çekmişse de, karısı Saskia’nın ölümüne kadar buruk, bu dünyaya dönük bir yaşam sevgisi vardır.

Dr. Tulp’un Anatomi Dersi

Kimi zaman neredeyse ürkütücü bir gerçekliğe dalar, yapıtları da o denli durgun, ışıklı ve içten olur. ‘‘Dr. Tulp’un Anatomi Dersi’’ adlı yapıtında oluşturduğu kapalı, ama hareketli grup, çağdaşlarının gerçekçilik beğenisine uygun düşer.

Rembrandt

Dr. Tulp’un Anatomi Dersi

Buna karşılık, Keskin Nişancılar Loncası için yaptığı ”Gece Nöbeti”nde bu anlayışa pek önem vermez Rembrandt. Figürler kompozisyonu için birer malzemedir. Resmi sipariş verenler de haklı olarak, bir ressamın kendilerini tüm burjuva şişirmelerinden sıyırıp, bu dünyaya ait olmayan bir ışık-gölge oyunu içinde kuklalar gibi canlandırmasına kızarlar.

Bir eşi daha gelmeyecek bu ressama konu olduklarını nereden bileceklerdir? 1632 ile 1642 arasında ünlü ”Saskia”, ”Çarmıhtan İndiriliş” ve ”Denizde Fırtına” gibi bir dizi ünlü resimler yapar.

Albrecth Dürer nasıl bakır gravürcülüğünü en üst düzeye çıkaran sanatçı sayılırsa, Rembrandt’da kezzap yapma gravürcülüğünün bütün olanaklarını uygulayıp tüketen ustadır.

İLGİLİ : Peter Paul Rubens Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Saskia’nın ölümünden sonra Rembrandt’ın parasal sıkıntısı gün geçtikçe artar, sonunda bütün varlığını kaybeder, alacaklılarından kaçarak yoksul bir halde Roozengracht’da bir bodruma sığınır. Oğlu Titus ile sadık bakıcısı Hendrikje Stoffels Rembrandt’ı dış dünyaya karşı korurlar. Rembrandt resim yapar, çizim yapar, kazıma ya da kezzap yakma gravürler yaratır.

Gece Nöbeti

Gürültü-patırtı, tantana, aşırı sevinç, yaşam coşkusu yoktur artık, ana ruhundaki, paletindeki renkleri gittikçe daha çok parıldatmaktadır. Tamamen unutulmuş değildir, arada sırada resim siparişleri alır.

”Dalila’nın Zaferi”nden içe dönük ikili bir portre olan ”Yahudi Gelini”ne kadar geçtiği yolda birçok şeylere erişmiştir. Dış etkenleri terketmiş, bütün olayları insanların kalbine aktarmıştır, durgunluğa ve içten kaynayan bir renk anlayışına ulaşmıştır, giz dolu bir ‘ben’ ile ikili bir konuşma içindedir.

Rembrandt

Gece Nöbeti

Durmadan kendi resmini yapar, ardında portrelerden oluşan bir yaşam öyküsü, kendiyle bir hesaplaşma bırakır. Bunlarda kendisinin ve dünyasının değişimini anlatır. Adım adım gençlik yıllarının kendini beğenmişliğinin, bir kibir ve ululuğunun, duygularındaki coşkunun onu nasıl terkettiğini gösterir ve geriye dudaklarında kuşkucu bir gülümsemesiyle bilge bir ihtiyar, bir de yapıtları kalır.

Rembrandt’ın yapıtları arasında yalnız kendi portreleri, grup resimleri, dinsel tablolar yoktur; o aynı zamanda görkemli manzara resimleri de bırakmıştır. Bunlar kompozisyon bakımından büyük Hollandalı manzara ressamı Jan van Goyen’i anımsatır. Rembrandt 1669’da yalnız başına ölür; onun ölümsüzlüğünün bir parçası olan yapıtları ise bugün, bütün insanlığın değer biçilemez zenginlikleri arasındadır.

kaynaklar;
www.rijksmuseum.nl
Gina Pischel, ‘Sanat Tarihi Ansiklopedisi’ s.(521-530)
REMBRANDT

Tarihli Sanat Editoryal Servisi - İletişim : tarihlisanat@gmail.com

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir