Mitoloji

Serapis – Mitolojinin Gizli Kahramanları

serapis

Serapis Kimdir ?

Yunan ve Mısır Kültürünün Ortak Tanrısı Serapis’den bahsedeceğim bugün sizlere. O kadar ilginç bir tanrı ki Mısırlılar bile onun gerçek karakteri hakkında hiç bir fikir sahibi değiller. Ayrıca bu tanrının dini ritüellerine dair de hiç bir orjinal kaynak bulunamamıştır.

Serapis zamanında Kıbrıs Kralı’na bir kehanette bulunmuş. Bu kehanette biraz da kendisinden bahsetmiş.

” Sana nasıl bir tanrı olduğumu göstereceğim ! Yıldızlar ve göklerdir benim başım, denizdir gövdem, yeryüzüdür ayaklarım, madenler ise kulaklarım, güneşin en uzaklara erişen parlak ışınları ise gözlerimdir.”

serapis

Yunan ve Mısır Dini Birliği

Bu ilginç tanrı hem Yunan hem Mısır kültüründe aynı dönemlerde kısa süreli olarak gözüküyor. Bu da demek oluyor ki Mısır ve Yunan hakları ortak bir tanrı bularak dini bir birliktelik sağlamışlardır. Erken dönem yazarları ve tarihçileri Mısır’da ve Roma’da pek çok Serapis figürü tasvir etmişlerdir. Bu figürlerin neredeyse hepsi Mısır’dan çok Yunan etkisi ile yapılmıştır.

İLGİLİ : Yunan Mitolojisi – Yaratılış, Tanrılar ve Görevleri

En dikkat çekici figürlerinden biri ise tüm vücudunu saran yılanlar içerisinde olduğu tasviridir. Bazı tarihçiler bu Tanrının Apis ile Osiris’in bir birleşimi olduğunu söylerler.

Tasvirlerde Serapis

Tasvirlerin hemen hemen hepsinde uzun boylu ve güçlü bir figür olarak karşımıza çıkıyor. Erkeksi gücü ve kadınsı zarafeti ilginç bir şekilde bir arada bulunduran tasvirlere sahiptir. Yüzünde ise hüzünlü-düşünceli ya da bilge diyebileceğimiz bir ifadeye sahiptir. Uzun saçlara ve gür sakallara sahiptir ve her zaman bol, dökümlü kılık kıyafet içinde tasvir edilmiştir.

Serapis’in Sembolik Hayvanları

Bu tanrının hayvan sembolü ise tam olarak bilinmez. Ancak muhtemelen yılan biçimiyle sembolize ediliyordu.

Ayrıca tasvirlerinin çoğunda bir timsah yer almaktadır. Sık sık Mısırlılar için çok kutsal olan timsahın üzerinde görülmektedir. Sağ elinde ise Mısır’da bulunan Nil Nehrinin derinliğini ölçmek için kullanılan cetveli vardır. Sağ elinde ise yırtıcı hayvanların başlarından oluşan bir yaratık figürü bulunmaktadır. Tanrı bu figüre dayanır şekilde resmedilir.

Serapis’in İlginç Bastonu

Bu hayvanlar ise Aslan, Kurt ve Köpektir. Hayvanların her biri bir şeyleri sembolize eder. Yani dekoratif oldukları gibi, aynı zamanda sembolik işleve sahiptirler. Aslan ; şimdiki zamanı, Kurt ; geçmiş zamanı, Köpek ; geleceği temsil etmektedir. Bu üç hayvanın gövdesi bir yılana sarılmış şekildedir.

Serapis figürü kimi zaman bir taç ile gösterilir. Bu taç yedi ışından oluşur. Burada ışınlar güneş ışığı ile ortaya çıkan yedi ilahi gücü-varlığı temsil eder. Kimi zamanda kafasında taç yerine boynuzlar ile resmedilir.

Bugün kısaca Mısır-Yunan ortak tanrısı Serapis’i anlatmaya çalıştım. Okuduğunuz için teşekkür ederim. Sanatla Kalın.

Ne düşünüyorsunuz?

Heyecanlanmış
0
Mutlu
5
Aşık
1
İlginç
18
Komik
0
Celil Sadık, Pamukkale Üniversitesi Sanat Tarihi bölümü mezunu, İletişim : [email protected] , Twitter : @SanatnTarihi

    Yorumlar kapalı.

    İlgili içerikler

    KATEGORİ:Mitoloji