Kültür & Sanat

Uygarlığın Ayak İzleri : Rönesans’tan Barok Döneme Sanat Dehaları

Uygarlığın Ayak İzleri

RÖNESANS’TAN BAROK DÖNEM’E SANAT DEHALARI

Leonardo da Vinci, Michelangelo, Caravaggio, Bernini

“Tarihli Sanat” adlı web sayfası ve “Sanatın Tarihi” (@sanatntarihi) rumuzuyla yaptığı paylaşımlardan tanıdığımız Celil Sadık, bugüne dek sosyal medya çağının tüm nimetlerinden faydalanarak yüz binlerce takipçisini zamanda yolculuğa çıkardı. Bu kitaptaysa uygarlığı biçimlendiren sanatçılar ve eserlerinin öykülerini, olabilecek en romansı ve yalın dille anlatıp bir gizem avına dönüştürüyor. Üstelik Leonardo, Michelangelo, Caravaggio ve Bernini üzerinde durduğu bu ilk cilt, sadece bir başlangıç!

Uygarlık tarihinin ikonik isimleri üzerinden yaptığımız bu okumada sanatçıların hayatından en az bilinenleri öğrenmekle kalmıyor, eserlerinde saklı sırları da birer birer deşifre ediyoruz.

 

POLİSİYE KURGUNUN MATEMATİĞİYLE SANAT TARİHİNİN GİZEMLERİNİ BULUŞTURAN BU YENİ EVRENE HOŞ GELDİNİZ!

“Günümüzde sanat tarihi ile ilgilenenlerin meraklı insanlar olduğunu düşünüyorum. Hayatın özüne varmak; geçmiş ve geleceği bir araya getirip ikisini birden okumak ve çağımızın olanca hızına rağmen yavaşlayıp küçük bir nefes almak isteyen insanlar…”

Tarih, belli dönemlere ayrılır.” Bunu hemen hemen her yerde duyabilir, okuyabilirsiniz ve tarih derslerinde mutlaka kulağınıza çalınmıştır. Mesela şu cümleye de hepimiz aşinayızdır: “İstanbul’un fethiyle ortaçağ bitmiş, yeniçağ başlamıştır.” Rönesans’ın yeniçağda ortaya çıktığı doğrudur. Ancak tarihte dönemler, kitaplarda tarif edildiği gibi kesin çizgilerle açılıp kapanmaz. İnsanlık topyekûn geçmez yeni bir çağa. Neticede farklı bir dönem başlamıştı belki ama zihniyet olarak ortaçağda kalanların sayısı azımsanamayacak kadar azdı. Onlar bilimi, sanatı ve teknolojik gelişmeleri “günah” kabul eden, zihniyetleri kadar tehlikeli eylemleri gerçekleştirme potansiyeline sahip insanlardı… Leonardo’nun gizemli notlar tutmasının asıl sebebi de bu cahil ve tehikeli kalabalıktı. Eğer bazı kişiler tarafından bu araştırmaları yaptığı öğrenilirse öldürülebilirdi.

Celil Sadık

 


Kitabı satın almak için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz;

Ne düşünüyorsunuz?

Heyecanlanmış
0
Mutlu
0
Aşık
0
İlginç
0
Komik
0
Tarihli Sanat Editoryal Servisi - İletişim : [email protected]

Yorumlar kapalı.

İlgili içerikler