Özel Dosya

Yeni Nesil Proje – KAŞİF’19 Projesi

kaşif projesi

KAŞİF’19 Projesi

Bursa Uludağ Üniversitesi Sanat Tarihi Topluluğu ve Kot Farkı Topluluğu öğrencileri ile birlikte oluşturulan bir projedir. Okulumuz bünyesinde Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümü öğrencilerinin yanı sıra Ege Üniversitesi Grafik Tasarım bölümünü de dahil ettik.

Proje kapsamında, Mardin, Şanlıurfa, Gaziantep, Hatay ve Mersin şehirlerine gidilmiş, yerinde birtakım incelemeler gerçekleştirilmiştir.

Yapılan incelemelerin amacı, bölgelerde kültürel, siyasi, dini ve ticari faaliyetlerin insanların yaşamına etkisi ve bu etkinin bölgelere göre nasıl değişiklik gösterdiğini tespit etmektir. Yapmış olduğumuz tespitlerin sonuçlarını proje ekibinde yer alıp gözlem yapan ekip arkadaşlarımız ile birlikte ayrıntılı yazılar ile kısa bir zaman zarfı içerisinde yayınlayacağız.

Yaptığımız çalışma iled Doğu ve Akdeniz bölgesinin kültürünü birebir görmüş olduk. Yerli halk ile birlikte geçirdiğimiz vakitler sayesinde yaşanılan kültürü, gelenek ve görenekleri birinci ağızdan öğrenmek bizim için büyük bir şanstı. Böylece manevi kültürün maddi kültüre olan etkisini daha net kavramış olduk.

Proje kapsamında önemli ziyaretlerimizden birisi Göbeklitepe idi. Son zamanlarda sosyal bilimcilerin ilgi odağı olan ve Dünya’nın merkezi olarak nitelendirilmesi ile bizim için de önemli bir ziyaret oldu.

Projemizin üçüncü gününde Gaziantep şehri Devr-i Alem Para Müzesi’nde hem konaklamış olup hem de Nümizmatik Workshop’u gerçekleştirilmiş oldu. Müze sahibi Esat KAPLAN’ın, Anadolu coğrafyası dışında hemen hemen dünyanın bütün ülkelerine ait olan eski paralar ve üzerlerinde ki bazı sembollerin anlatımı yapıldı. Böylece maddi kültür açısından mimari yapıların incelenmesinin yanı sıra ticaretin paralara nasıl yansıdığını da öğrenmiş olduk.

Proje kapsamında şanslı olduğumuz konu sadece bahsi geçen konu değildi. Gaziantep şehrinde, Karkamış’ta gerçekleştirilen ve aktif halde çalışmaların devam ettiği Karkamış kazı sahasını yerinde inceleme şansı bulduk. Karkamış Belediye Başkanı Ali DOĞAN ve Türk Silahlı Kuvvetleri Köprübatı Karakolu izni ile kazı başkanı Prof. Dr. Nikolo MARCHETTİ sunumu eşliğinde gerçekleştirildi.

Son durağımız Mersin’de gerçekleşen programımızın en sonunda Mersin Üniversitesi Sanat Tarihi bölümü öğrencisi Fırat ARKALI aracılığı ile Sümerolog Muazzez İlmiye ÇIĞ hocamız ile tanışma şerefine eriştik. Engin bilgileri ile bize yol göstermesinin yanı sıra, hafızasında yer edinmiş hatıraları ile bizleri adeta o günlerde yaşattı.

Projemizin ilk etabını sonlandırmış bulunurken, ikinci etabı için çalışmalara başlamış bulunmaktayız. Önümüzde ki sene Kaşif’20 adı altında gerçekleşecek olan programda Bursa Uludağ Üniversitesi dışındaki Sanat Tarihi ve Mimarlık bölümleri öğrencilerine ağırlık verilecektir. Bu noktada ki esas amaç, farklı kişilerle birlikte farklı görüşler üzerinde çalışmak ve projemizi kapsamlı bir hale getirmektir.

Çeşitli akademik bölümlerin bir araya gelip, detaylı ve geniş çaplı incelemelerin yapıldığı KAŞİF’19 projemize destek sağlayan, Bursa Uludağ Üniversitesine, Osmangazi Belediyesine, Ömer Faruk ŞAHİN’e, Arzu KUTUCU ÖZENEN’e, Prof.Dr. Salim UÇAR’a; konaklamalarımız için Özlem ÇORUH’a, Lerzan ÖZGENÇ’e; ulaşım sorumlumuz Gürkan ŞİMŞEK’e; gittiğimiz şehirlerde misafir olduğumuz Abdulhafız SERHANİ’ye, Cesur YILMAZ’a, Esat KAPLAN’a, Devlet Su İşleri Hatay Şube Müdürlüğü’ne; Karkamış kazısını yerinde incelememize vesile olan Karkamış Belediye Başkanı Ali DOĞAN’a, Türk Silahlı Kuvvetleri Köprübatı Karakolu’na ve sunumu sayesinde kazı çalışmaları hakkında bilgi edindiğimiz Prof. Dr. Nikolo MARCHETTİ’ye; Mersin Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü Öğrencisi Fırat ARKALI sayesinde evine misafir olduğumuz Muazzez İlmiye ÇIĞ hocamıza, bütün ekip arkadaşlarım adına teşekkürlerimi sunarım.

Ne düşünüyorsunuz?

Heyecanlanmış
0
Mutlu
0
Aşık
0
İlginç
0
Komik
0
Ezgi Güler - ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ/SANAT TARİHİ ANADOLU ÜNİVERSİTESİ/TARİH

    Yorumlar kapalı.

    İlgili içerikler

    KATEGORİ:Özel Dosya