Kültür & Sanat

Yönetmen Kimliğiyle Cem Yılmaz

cem yılmaz

Cem Yılmaz geçtiğimiz haftalarda yeni filminin habercisi olan ilk kareyi sosyal medya hesabında paylaştı. Bizde yeni filmi seyirciyle buluşmadan önce Cem Yılmaz’ın sinemadaki işlerine göz atmak istedik.

Öncelikle belirtmek gerekir ki Cem Yılmaz’ın içinde yer aldığı sinema projeleri oldukça fazla. Bu nedenle neyi konuştuğumuzun sınırlarını çizmek lazım. Tüm film projelerini inceledikten sonra içinden Cem Yılmaz’ın yönetmen olarak yer aldığı filmleri seçtik.

*Filmler yapım yılına göre sıralanmıştır.

Hokkabaz

Dram ve komediyi tek potada buluşturan ve Cem Yılmaz’ın kariyerinin yalnızca “komedi”den ibaret olmadığını bize göstermeyi başaran film. 2006 yapımı filmin senaryosu Cem Yılmaz’a ait. Filmin yönetmen koltuğunu ise Ali Taner Baltacı ve Cem Yılmaz paylaşıyor.

İskender (Cem Yılmaz) ve Maradona (Tuna Orhan) sihirbazlık yolunda başarılı olmayı kafaya koymuş çocukluk arkadaşlarıdır. Hayatın her alanında olduğu gibi, sihirbazlık konusunda da talihsizlikler peşlerini bırakmaz. En önemlisi de İskender’in sihirbazlık yaptığına yardımcısı Maradona’dan başka inanan da yoktur.

cem yılmaz

İskender’in babası emekli subay Sait Bey (Mahzar Alanson)’de oğlunun yaptıklarıyla pek gurur duymamaktadır. Yaşadıkları şehir İstanbul’da kendilerine iş bulamayan iki arkadaş çareyi Anadolu turnesi yapmakta bulurlar. Karavanla çıktıkları bu yolculukta kahramanlarımıza Sait Bey’de katılır.

Fragman:

A.R.O.G

Cem Yılmaz’ın G.O.R.A’da yarattığı Arif karakterinin Yontma Taş Devri’nde yaşadığı yeni macerasını konu alan devam filmi. Fantastik, komedi ve bilim kurgu türlerini birleştiren filmin senaryosu Cem Yılmaz’a ait. Yönetmen koltuğunu ise yine Cem Yılmaz ve Ali Taner Baltacı paylaşıyor.

cem yılmaz

Sinemada çok ilgi gören Arif’in uzay macerası G.O.R.A’nın ardından karakterimizin yolu bu sefer Yontma Taş Devri’ne düşüyor. Zaman makinesiyle geçmişe giden karakterimizin eve dönüş hikayesini izlediğimiz filmde Cem Yılmaz’a Ozan Güven, Özkan Uğur, Nil Karaibrahimgil, Zafer Algöz ve Özge Özberk eşlik ediyor.

Pek Yakında

2014 yapımı filmin hem senaristi hem de yönetmeni Cem Yılmaz. Figüran olarak çalışan Zafer (Cem Yılmaz) geçimini sağlamak için bir yandan korsan filmler satmaktadır.

Evliliği bitme tehlikesiyle karşı karşıya olan Zafer hem karısını geri kazanmak hem de kendini kanıtlamak adına sinemacı arkadaşlarıyla Şahikalar – Kötülüğün Sonu isimli bir fantastik film çekmeye karar verir.

cem yılmaz

Eşkıya filminin final sahnesine yaptığı göndermeyle açılan ve Türk sinemasına yaptığı göndermelerle dikkat çeken film de Cem Yılmaz’a Tülin Özen, Zafer Algöz, Özkan Uğur, Ozan Güven, Çağlar Çorumlu ve Zerrin Tekindor gibi başarı oyuncular eşlik etmiştir.

Fragman:

Ali Baba ve 7 Cüceler

2015 yapımı film Cem Yılmaz’ın hem yazıp hem yönettiği dördüncü ve şimdilik son filmi. Ali Şenay (Cem Yılmaz) ve kayınbiraderi İber (Çetin Altay) bahçe süsü olarak kullanılan cücelerden tasarlayıp satan Şenay Cüccaciye’nin sahibi girişimci iki iş adamıdır.

İç pazarda umduklarını bulamayan ikili markalarını büyütüp kurumsallaştırmaya ve yurt dışına açılmaya karar verirler. Sofya’da bir bahçecilik fuarına katılan karakterlerimiz, bir tesadüf sonucu belalı mafya lideri Mancov ve adamlarına bulaşırlar.

cem yılmaz

Fragman:

Ne düşünüyorsunuz?

Heyecanlanmış
0
Mutlu
0
Aşık
0
İlginç
0
Komik
0
Elif Pınar, Kocaeli Üniversitesi'nde Çevre Mühendisliği okuyor, İletişim : [email protected]

    Yorumlar kapalı.

    İlgili içerikler